Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Wielka Brytania dołącza do Europejskiego Wspólnego Przedsięwzięcia w dziedzinie Obliczeń Wielkiej Skali

Wielka Brytania dołączyła do Europejskiego Wspólnego Przedsięwzięcia w dziedzinie Obliczeń Wielkiej Skali (EuroHPC JU), umożliwiając brytyjskim badaczom i naukowcom ubieganie się o finansowane z programu Horyzont Europa zaproszenia do składania wniosków na badania i innowacje związane z superkomputerami.

Zgodnie z umową, Wielka Brytania będzie miała również dostęp do superkomputerów Wspólnego Przedsięwzięcia EuroHPC i skorzysta z projektów finansowanych w ramach programu Horyzont 2020, unijnego programu finansowania badań i innowacji.

EuroHPC JU to wspólna inicjatywa Unii Europejskiej, 35 krajów europejskich i partnerów prywatnych mająca na celu rozwój ekosystemu obliczeń superkomputerowych w Europie. Jej misją jest opracowanie, wdrożenie, rozszerzenie i utrzymanie bezpiecznego i połączonego ekosystemu obliczeń superkomputerowych i kwantowych, przy jednoczesnym wspieraniu rozwoju kluczowych umiejętności HPC dla europejskiej nauki i przemysłu.

“Serdecznie witamy Wielką Brytanię jako oficjalnego członka Wspólnego Przedsięwzięcia EuroHPC. Przystąpienie to jest kontynuacją naszej współpracy – powiedział Anders Dam Jensen, dyrektor wykonawczy Wspólnego Przedsięwzięcia EuroHPC. – Wieloletnie doświadczenie Wielkiej Brytanii w dziedzinie superkomputerów przyczyni się do osiągnięcia przez Europę celu, jakim jest stanie się światowym liderem w dziedzinie HPC i obliczeń kwantowych. Brytyjscy naukowcy po raz kolejny będą mogli współpracować ze swoimi europejskimi odpowiednikami, aby wspierać rozwój obliczeń eksaskalowych w Europie”.

Na początku tego tygodnia Wielka Brytania ogłosiła, że najszybszy superkomputer w kraju, Isambard-AI, został oficjalnie uruchomiony.

Jest to najnowsze posunięcie ze strony Wielkiej Brytanii, która chce ponownie dołączyć do programów badawczych UE, do których utraciła dostęp po głosowaniu w sprawie Brexitu w 2016 roku.

W 2023 r. Wielka Brytania ogłosiła plany ponownego przystąpienia do flagowego programu badań naukowych Unii Europejskiej Horizon Europe o wartości 85 miliardów funtów (106 miliardów dolarów), który obejmuje wiele różnych obszarów, w tym opiekę zdrowotną, zmiany klimatu i rolnictwo. Finansuje on również program superkomputerów EuroHPC, badania nad półprzewodnikami i badania nad kosmicznymi centrami danych.

W marcu 2024 r. Wielka Brytania dołączyła do programu Unii Europejskiej “Chips Joint Undertaking” jako “państwo uczestniczące”, zapewniając krajowi dostęp do funduszu badań i rozwoju półprzewodników o wartości 1,3 mld euro (około 1,4 mld USD).

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE