Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

VIS i NXP zbudują nową fabrykę, co wskazuje na dalszy wzrost koncentracji przemysłu półprzewodników w Singapurze

Ze względu na wpływ sytuacji międzynarodowej i niekontrolowanych czynników, globalny łańcuch dostaw półprzewodników ulega zmianie.

Według raportu z konta WeChat DRAMeXchange, region Azji Południowo-Wschodniej, ze swoimi zaletami w zakresie warunków pracy i rozwoju, stał się preferowaną lokalizacją dla głównych globalnych firm. Kraje takie jak Malezja, Indie i Singapur są celem wielu producentów, którzy szybko rozpoczynają działalność, aby zapewnić sobie przyczółek.

5 czerwca tajwański producent układów scalonych Vanguard International Semiconductor Corp. (VIS) ogłosił nawiązanie współpracy z holenderskim dostawcą półprzewodników NXP Semiconductors N.V. w celu utworzenia spółki joint venture VisionPower Semiconductor Manufacturing Company (VSMC) i zbudowania 12-calowej fabryki w Singapurze.

Inwestycja w fabrykę wyniesie około 7,8 mld USD. VIS zainwestuje 2,4 mld USD i obejmie 60% udziałów, a NXP zainwestuje 1,6 mld USD i 40% udziałów. Fabryka będzie obsługiwana przez VIS.

Ponadto obie strony obiecały przeznaczyć łącznie 1,9 mld USD długoterminowego depozytu zabezpieczającego moce produkcyjne i opłat za użytkowanie, a pozostałe środki (w tym pożyczki) mają zostać dostarczone przez strony trzecie.

VSMC będzie działać jako niezależny dostawca usług produkcji wafli, oferując pewną część swoich mocy produkcyjnych obu partnerom. Oczekuje się, że do 2029 r. miesięczna zdolność produkcyjna fabryki 12-calowych wafli osiągnie 55 000 sztuk, co stworzy około 1500 miejsc pracy w Singapurze. Po udanej masowej produkcji pierwszej fabryki, obie strony rozważą budowę drugiej.

Fabryka ta będzie wykorzystywać technologie 130 nm do 40 nm do produkcji sygnałów mieszanych, zarządzania energią i produktów analogowych dla rynków, w tym motoryzacyjnego, przemysłowego, elektroniki użytkowej i terminali mobilnych. Oczekuje się, że odpowiednie licencje i transfery technologii będą pochodzić od TSMC. VSMC rozpocznie budowę pierwszego zakładu produkcyjnego w drugiej połowie 2014 roku, w oczekiwaniu na zatwierdzenie przez odpowiednie organy regulacyjne, a rozpoczęcie masowej produkcji spodziewane jest w 2027 roku.

Obecnie VIS posiada pięć fabryk, zlokalizowanych odpowiednio na Tajwanie i w Singapurze. Trzy z nich znajdują się w Hsinchu (Tajwan), a jeden w Taoyuan (Tajwan). W 2023 r. średnia miesięczna wydajność wynosiła około 279 000 8-calowych wafli.

Jeśli chodzi o współpracę z NXP, prezes VIS Fang Leuh stwierdził, że obie strony chcą posiadać 12-calową fabrykę, ponieważ obecnie mają tylko 8-calowe fabryki. Ponad połowa mocy produkcyjnych nowej fabryki została już zarezerwowana na podstawie długoterminowych zobowiązań klientów, w tym NXP. Zauważył również, że utworzenie fabryki w Singapurze oferuje kilka korzyści.

Ponieważ VIS jest własnością TSMC, eksperci branżowi uważają, że utworzenie nowej fabryki VIS jest częściowo spowodowane potrzebą spełnienia wymagań klientów TSMC w zakresie dojrzałych procesów. Dojrzałe procesy powyżej 90 nm stanowią niewielki, jednocyfrowy procent przychodów TSMC, ale utrzymanie wszystkich klientów jest również konieczne, aby dopasować zamówienia z różnych mocy produkcyjnych.

W związku z tym VIS przejmie zamówienia klientów TSMC. Pod wpływem wielu czynników, efekt transferu zamówień rośnie, a VIS otrzymał ostatnio nowe zamówienia od kilku klientów, takich jak Qualcomm i MPS. Oznacza to, że efekt transferu zamówień w 2H24 stał się widoczny.

Warto zauważyć, że Singapur jest postrzegany jako kluczowe centrum azjatyckiego przemysłu półprzewodników. Obecnie szczyci się on kompletnym łańcuchem przemysłu półprzewodnikowego, obejmującym projektowanie, produkcję, pakowanie, testowanie, sprzęt, materiały i dystrybucję, z ponad 300 firmami związanymi z półprzewodnikami.

Według innego raportu z konta WeChat DRAMeXchange, wiele firm zajmujących się półprzewodnikami, w tym Texas Instruments, STMicroelectronics, Infineon, Micron, GlobalFoundries, TSMC, UMC, VIS i ASE, założyło oddziały lub rozszerzyło produkcję w Singapurze.

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE