Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Lenovo wybrane na dostawcę hiszpańskiego superkomputera Hyperion

Centrum Superkomputerowe w Donostia International Physics Center (DIPC) w Hiszpanii uruchomiło nowy superkomputer o nazwie Hyperion.

Chociaż system został po raz pierwszy zaprezentowany w lutym 2024 r., DIPC ogłosiło teraz, że Hyperion będzie zasilany przez Lenovo.

Firma nawiązała współpracę z hiszpańskim dostawcą usług IT Omega Peripherals i otrzymała kontrakt po tym, jak zaoferowała najwyższą całkowitą moc obliczeniową w stosunku do budżetu centrum.

“Lenovo zaoferowało więcej węzłów obliczeniowych niż jakikolwiek inny dostawca. Dostarczyli również bardzo energooszczędne rozwiązanie, które miało również niski ślad węglowy na małej przestrzeni, którą dysponowaliśmy – powiedział Txomin Romero Asturiano, dyrektor DIPC. – Hyperion działa nawet lepiej niż się spodziewaliśmy. Z pomocą Lenovo dajemy najbystrzejszym umysłom na świecie zasoby obliczeniowe, których potrzebują do rozwiązywania najtrudniejszych problemów”.

System Hyperion jest zbudowany w oparciu o technologię ThinkSystem i obejmuje 60 węzłów ThinkSystem SR630 V2 z 256 GB pamięci każdy, 16 węzłów pamięci masowej Lenovo ThinkSystem SR650 V2 oraz 60 procesorów Intel Xeon Gold 6342 24C z 2880 rdzeniami, co daje łączną liczbę rdzeni do 14 000. Zawiera również 11 przełączników Infiniband 200 Gb/s i 11 przełączników Ethernet 100 Gb/s.

Zastąpił on istniejący superkomputer DIPC Atlas, który nie posiadał już niezbędnej liczby rdzeni do obsługi obciążeń HPC społeczności naukowej Kraju Basków. DIPC twierdzi, że Hyperion działa średnio trzy razy szybciej niż Atlas i jest trzecim najpotężniejszym superkomputerem w Hiszpanii.

Nowy system służy badaczom z Baskijskiej Sieci Nauki, Technologii i Innowacji i jest już wykorzystywany do wielu projektów, w tym do symulacji powstawania galaktyk i rozwoju technologii kwantowych, sztucznej inteligencji i chemii obliczeniowej.

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE