Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

AMD zaprezentowało architekturę RDNA 3 oraz oparte na niej Radeony RX 7000.

Architektura AMD RDNA 3 została wreszcie oficjalnie zaprezentowana. “Czerwoni” pokazali także oparte na niej karty graficzne Radeon RX 7900 XTX i Radeon RX 7900 XT. 

RDNA 3, co nie jest zaskoczeniem, używa chipletów, z głównym GCD (Graphics Compute Die) i maksymalnie sześcioma MCD (Memory Cache Dies). Ponadto wprowadzono wiele bardziej dyskretnych zmian w architekturze, w tym więcej jednostek obliczeniowych i znacznie więcej shaderów GPU w porównaniu z poprzednią generacją. Zasadniczo AMD nadal koncentruje się na wydajności i efektywności energetycznej.

Póki co, z nowej architektury korzystać będą dwa produkty, oba oparte na GPU Navi 31. Karta RX 7900 XTX wykorzystuje w pełni aktywny GCD i sześć MCD, podczas gdy RX 7900 XT ma włączonych 84 z 96 jednostek obliczeniowych i używa pięciu MCD. Szósty MCD jest technicznie nadal obecny na kartach, ale pozostaje wyłączony i nie jest podłączony do “swoich” 4 GB pamięci GDDR6, więc nie będzie możliwości jego odblokowania. Podczas prezentacji, AMD podało, że silniejsza z kart dysponuje mocą obliczeniową 61 teraflop.

AMD wiele mówiło o wydajności energetycznej w poprzednich dwóch generacjach architektur RDNA, a RDNA 3 kontynuuje ten trend. Firma twierdzi, że wydajność w przeliczeniu na wat jest lepsza o 54% w porównaniu z RDNA 2. Jeśli to prawda, a nie mamy podstaw by uważać, że jest inaczej, to mówimy o skoku dokładnie takim, jaki widzieliśmy przy przejściu z RDNA, na RDNA 2. Oznacza to więc olbrzymie postępy w ciągu trzech generacji. W jaki sposób AMD nadal poprawia wydajność? Oczywiście duża część ostatniego skoku wynika z przejścia z TSMC N7 na N5 (czyli z 7 nm do 5 nm), ale nie bez znaczenia są także aktualizacje architektury. Przykładowo, dzięki podwojeniu liczby jednostek cieniujących w jednostce CU, a dodatkowo zwiększając całkowitą liczbę jednostek CU z 80 do 96, Navi 31 ma 2,4 razy więcej shaderów niż Navi 21. Jednocześnie pobór mocy wzrósł tylko o 18%.

AMD udostępniło kilka wstępnych danych dotyczących wydajności dla Radeona RX 7900 XTX, wykazując poprawę o 50% do 70% w porównaniu z topową kartą poprzedniej generacji, Radeonem RX 6950 XT. To oznacza pułap wydajności zbliżony, a może nawet odrobinę wyprzedzający GeForce’a RTX 4090, w zależności od zastosowanej metody testowania. W wyższych rozdzielczościach, z włączonym RT, karta NVIDII prawdopodobnie nadal będzie szybsza… ale…

Cena będzie poważnym atutem kart AMD. NVIDIA oficjalnie wycenia RTX 4090 na 1599 dolarów, co przekłada się na około 10 000 zł w polskich sklepach. RTX 4080 ma kosztować około 1199 dolarów. AMD swoje karty wyceniło jednak zdecydowanie odważniej. Topowy RX 7900 XTX kosztować ma 999 dolarów, a RX 7900 XT 899 dolarów. To duże różnice, a fakt, że każda z tych kart zapewni graczom pełną płynność w każdej grze w rozdzielczości 4K może rodzić pytanie o sens wykładania dodatkowych tysięcy.

Do tego dochodzi jeszcze jeden, związany z wydajnością atut. AMD szykuje kolejną wersję  technologii FidelityFX Super Resolution (FSR). FSR3 pojawi się w przyszłym roku i będzie prawdopodobnie wykorzystywać jakąś formę generowania klatek lub interpolacji w podobny sposób, jak DLSS 3 NVIDII. Jak twierdzi AMD, obecnie ponad 216 gier i aplikacji wykorzystuje FSR (chociaż większość z nich korzysta z FSR 1.x) i ta liczba ma rosnąć. A to oznacza pokaźny wzrost liczby generowanych klatek.

Nowe karty to nie tylko surowa wydajność. AMD zwiększyło również wydajność swoich akceleratorów AI. AMD twierdzi, że nowe akceleratory AI zapewniają poprawę wydajności 2,7-krotnie. Wreszcie, AMD twierdzi, że zoptymalizowało swoje obsługę ray tracingu i że karty oparte na RDNA 3 mogą obsłużyć x1,5 więcej promieni. Obsługują m.in. nowe instrukcje poświęcone obsłudze promieni.

Ciekawostką jest, że dzięki AMD Radiance Display Engine, karty oparte o RDNA 3 obsługują DisplayPort 2.1, co sprawia, że AMD jest drugą firmą zajmującą się układami graficznymi, która obsługuje DP2.x. Tak, pierwszą był nowicjusz tego rynku; Intel. Tyle tylko, że karty Intel Arc obsługują 10 Gb/s na linię (UHBR10), a AMD RDNA 3 już 13,5 Gb/s (UHBR13.5). Daje to AMD całkowitą przepustowość do 54 Gb/s. Dzięki DSC (Display Stream Compression) oznacza to, że karta z nowym układem AMD może obsługiwać częstotliwość odświeżania do 480 Hz na monitorze 4K lub 165 Hz na wyświetlaczu 8K przy użyciu portów DisplayPort 2.1. Póki co, obsługujących to ekranów nie ma, ale mają pojawić się w przyszłym roku.

Radeon RX 7900 XTX i Radeon RX 7900 XT zostaną oficjalnie wprowadzone na rynek 13 grudnia. Zatem, przez ponad miesiąc AMD może pracować nad sterownikami i prawdopodobnie dopracowuje niektóre inne szczegóły. Póki co, karty prezentują się nad wyraz obiecująco i mogą przywrócić nieco równowagi na rynku gamingowych GPU.

 

AMD, pomimo niesprzyjającej sytuacji rynkowej, notuje 29% wzrost przychodów.

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE