Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Pararesin to nowy „żywy” plastik z morskich wód. Epson współtworzy konsorcjum Pararesin Japan w celu pozyskiwania tworzyw sztucznych z biomasy.

Złe gospodarowanie tworzywami sztucznymi, ich odpadami i związane tym zanieczyszczenie środowiska są dziś ogólnoświatowym problemem. Rozwiązać go może opracowanie nowych materiałów na bazie surowców naturalnych, takich jak pararesin – sztuczna żywica z alg

 

Jednym z rozwiązań tych problemów jest promowanie stosowania tworzyw sztucznych powstałych z biomasy, co – poprzez nim żywic opartych na paliwach kopalnych – przyczyni się do dekarbonizacji społeczeństwa, zmniejszenia emisji dwutlenku węgla i złagodzenia jego wpływu na środowisko. Wykorzystanie tworzyw sztucznych z biomasy przyczyni się również do osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju i porozumienia paryskiego. Powstające konsorcjum wspólnie opracowuje pararesin, obiecujący plastik z biomasy tak, aby już w 2030 r. móc dostarczać 200 000 ton tego surowca rocznie. Dzięki temu paramylon, unikalny składnik mikroorganizmów z rodziny euglena, ma pomóc w realizacji założeń gospodarki o obiegu zamkniętym.

 

„Żywy” plastik z morskich wód

Pararesin to nowy plastik z biomasy, który wykorzystuje paramylon, unikalny polisacharyd magazynujący, który występuje w organizmie mikroalg z rodziny Euglena. „Pararesin” to termin powstały przez połączenie słów paramylon i resin (ang. żywica) i oznacza sztuczną żywicę podobną do konwencjonalnych surowców produkowanych na bazie ropy naftowej.

 

Firmy Euglena Co., Ltd., Seiko Epson Corporation i NEC Corporation, we współpracy z profesorem Tadahisa Iwata z University of Tokyo, ogłosiły utworzenie Konsorcjum Pararesin Japan (www.pararesin.euglab.jp), którego misją jest rozwijanie, promowanie i popularyzacja technologii nowatorskiego produktu, jakim jest pararesin. Firmy uczestniczące w konsorcjum zorganizują trzy grupy robocze zajmujące się kwestiami związanymi z produkcją tego materiału, zbadają możliwości jego wykorzystania i opracują technologię, aby przy pomocy tego wynalazku realizować założenia zrównoważonego rozwoju na świecie.

 

Trzy podmioty stanowiące konsorcjum – z których każdy dysponuje technologią, odpowiedzialną za inny etap jego pozyskania i urynkowienia surowca – będą pełnić rolę firm zarządzających i wykorzystywać swoją wiedzę, aby przyspieszyć praktyczne zastosowania.

 

„Słodkie życie” eugleny zielonej i jego standaryzacja

W ogólnym zarysie konsorcjum chce wykorzystać scukrzanie enzymatyczne do rozkładu na elementy proste makulatury, resztek żywności i innych źródeł celulozy w celu uzyskania związków cukru, które posłużą jako składniki odżywcze w hodowli eugleny oraz do zbudowania systemu recyklingu zasobów służącemu do pozyskania plastiku z biomasy. System ten wykorzystuje odpady, które miałyby negatywny wpływ na środowisko.

 

Ponadto konsorcjum planuje działać w zakresie:

  • utworzenia lobby promującego rozpowszechnianie pararesinu,
  • jak najszybszego stworzenia rynku dla pararesinu,
  • stworzenia standardów dla paramylonu oraz surowców pochodnych.

 

Zadania poszczególnych podmiotów tworzących ramach konsorcjum przedstawiają się następująco:

  • Euglena Co., Ltd. (przedstawiciel firmy zarządzającej) zarządza grupą roboczą ds. standaryzacji paramylonu,
  • Epson (firma zarządzająca) zarządza grupą roboczą odpowiedzialną za badanie procesu scukrzania materiałów, takich jak makulatura,
  • NEC (firma zarządzająca) zarządza grupą roboczą zajmującą się standaryzacją i korzystnym wykorzystaniem pararesinu,
  • Profesor Iwata – ekspert z Uniwersytetu Tokijskiego – doradza w zakresie działań przedsięwzięcia i koordynuje pracę biorących w nim udział konsultantów.

Wspólnie z podmiotami zarządzającymi w konsorcjum zaangażowało się 10 największych japońskich korporacji.

 

Przyszłość biomasy w najlepszych rękach

W w kwestii doświadczeń firm zarządzajacych, to Euglena Co., Ltd. działając w oparciu o strategię wykorzystania biomasy opierającą się na koncepcji 5F (food -żywność, fiber – błonnik, fodder – pasza, fertilizer – nawozy i fuel – energia) wykorzystuje mikroalgi, takie jak euglena zielona w działalności medycznej, która koncentruje na produkcji żywności i kosmetyków. Jej działalność związana jest też z energią i ochroną środowiska – zajmuje się m.in. opracowywaniem i produkcją biopaliw. Obecnie firma stara się promować dodatkowe zastosowania tych jednokomórkowców poprzez opracowywanie polisacharydowego tworzywa sztucznego z biomasy.

 

Z kolei firma Epson, kieruje się filozofią, jaka łączy się z ideami zrównoważonego rozwoju i zaangażowania w rozwiązywanie globalnych problemów środowiskowych. W marcu 2021 r. Epson ogłosił Wizję Środowiskową 2050, czyli deklarację celów firmy w zakresie ochrony środowiska, które mają zostać zrealizowane do 2050 r. Epson w swoich badaniach przyczyni się do zastosowania procesu scukrzania wykorzystującego opracowanej przez firmę technologię Dry Fibre (technologię tworzenia nowych materiałów z materiałów włóknistych, takich jak papier) sprawdzoną m.in. w rewolucyjnym urządzeniu do przetwarzania zużytego papieru bez użycia wody – PaberLab. W ramach tego projektu Dry Fible będzie wykorzystywana do produkcji składników odżywczych niezbędnych do hodowli euglen.

 

Ostatni z wielkiej trójki – NEC  – od początku XXI wieku opracowuje tworzywa sztuczne z biomasy, które są zarówno funkcjonalne, jak i przyjazne dla środowiska. W 2010 roku NEC rozpoczął opracowywanie podstawowej technologii związanej z produkcją i recyklingiem tworzyw sztucznych z biomasy z wykorzystaniem polisacharydów, w tym celulozy i paramylonu, pozyskiwanych z niejadalnej biomasy, takiej jak drewno, słoma ryżowa i algi.

 

 

“To dla mnie wyzwanie i odpowiedzialność, które z entuzjazmem podejmuję.”- podkreśla Wojciech Zaskórski, General Manager w Lenovo Polska w programie IT Reseller TV “Liderzy Branży”

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE