Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Budowa fabryk Intela klasy 1 nm w Niemczech opóźnia się

Budowa modułu 1 i modułu 2 Fab 29 firmy Intel w pobliżu Magdeburga w Niemczech została opóźniona ze względu na oczekiwanie na zatwierdzenie dotacji UE i konieczność usunięcia czarnoziemu w celu ponownego wykorzystania jej w innym miejscu.

Fabryka mogłaby nadal zostać uruchomiona mniej więcej terminowo pod koniec 2027 r. – na początku 2028 r., jeśli Intel szybko zajmie się konstrukcją i instalacją narzędzi. Ale to nadal może być problemem dla firmy – donosi Volkstimme.

Początkowo budowa miała rozpocząć się w pierwszej połowie 2023 r., ale została opóźniona do lata 2024 r. z powodu opóźnień w dotacjach, co skłoniło niemieckiego ministra finansów Michaela Richtera do interwencji i zapewnienia, że Intel otrzyma to, czego potrzebuje. Jednak unijny organ ds. konkurencji nie zatwierdził jeszcze dotacji w wysokości 9,9 mld euro na projekt o wartości 30 mld euro, co spowodowało opóźnienie. W związku z tym usunięcie wierzchniej warstwy gleby zostało przełożone na maj 2025 roku. Według serwisu Volkstimme, państwo i Intel odpowiednio dostosowują plany, koncentrując się na rozwoju infrastruktury i pozyskiwaniu gruntów, aby przygotować się do opóźnionej budowy.

Fabryki 29.1 i 29.2 Intela miały rozpocząć działalność pod koniec 2027 roku, co wskazywało na bardzo konkretne procesy produkcyjne, takie jak węzły procesowe Intel 14A (1,4 nm) i 10A (1 nm). Te technologie produkcyjne mają być wykorzystywane do wytwarzania bardzo konkretnych produktów Intela. Gigant zazwyczaj wprowadza nowe produkty dla komputerów klienckich w drugiej połowie roku i zwiększa produkcję w pierwszej połowie kolejnego. W związku z tym Fab 29.1 i Fab 29.2 miały wytwarzać produkty dla komputerów klienckich, które mają zostać wprowadzone na rynek w drugiej połowie 2028 r., więc chociaż Intel ma czas na zwiększenie produkcji, nawet jeśli będzie gotowy w połowie 2028 r., harmonogram będzie napięty. Jednak raport rysuje znacznie bardziej tragiczny obraz, ponieważ mówi, że Intel szacuje teraz, że budowa dwóch fabryk zajmie „od czterech do pięciu lat”, a „produkcja rozpocznie się zatem w latach 2029-2030”.

Istotną częścią projektu jest również rozwój infrastruktury. Do lipca 2024 r. miasto Magdeburg zbuduje drogę dojazdową z trasy B81 do siedziby firmy Intel. Następnie państwo zbuduje główną drogę dojazdową między Magdeburgiem a Wanzleben, która rozpocznie się w sierpniu 2024 r., a jej ukończenie planowane jest na kwiecień 2025 roku. Umożliwi to transport ziemi i materiałów budowlanych.

Trwa nabywanie gruntów, a państwowa firma deweloperska High Tech Park (HTP) zakupiła 450 hektarów pod osiedla dostawców. Większość właścicieli gruntów jest chętna do sprzedaży, a państwo oferuje 25 euro za metr kwadratowy, czyli znacznie więcej niż typowa cena dla tego rodzaju gruntów.

Wysłuchanie publiczne w sprawie planów ustalono na 29 maja i dotyczy ono 13 zastrzeżeń zgłoszonych przez stowarzyszenia, osoby prywatne i gminę Burgstall. Władze pozostają optymistami, że projekt będzie przebiegał sprawnie po uzyskaniu zgody UE.

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE