Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

WWDC 2020: Apple zaprezentowało macOS Big Sur – nowy system operacyjny, który posłuży w przejściu z Intela na ARM.

Nowy system operacyjny Apple’a nosi nazwę Big Sur – co jest jednocześnie nazwą nadmorskiego regionu w centralnej części Kalifornii, słabo zaludnionego i obfitującego w dość spektakularne widoki. Czy nowy MacOS jest także spektakularny? 

Trudno mi odpowiedzieć na to pytanie jako komuś, kto do systemu Apple’a ma pewien dystans. Zakładam jednak, że użytkownicy dotychczasowego MacOS mogą czuć się w nowym systemie nieco zagubieni, bo wygląda on wyraźnie inaczej. Big Sur wygląda bardziej jak iOS pod względem estetycznym. Oznacza to, że występuje duża przejrzystość, a ikony aplikacji w Docku przypominają teraz również aplikacje działające w iOS. Krótko mówiąc, może to być jedna z najlepszych opcji projektowania interfejsu użytkownika dla systemu macOS, którą Apple wprowadził od lat. Zwłaszcza, że integracja iOS i MacOS będzie miała teraz także podstawy sprzętowe.

macOS Big Sur po raz pierwszy wprowadza Control Center, dając użytkownikom dostęp do funkcji takich jak kontrola jasności, przełączanie trybu ciemnego, Night Shift i innych przełączników o charakterze znanym doskonale z urządzeń mobilnych. Pojawiło się także centrum powiadomień, właściwie identyczne jak w nowym iOS 14.

Zmieniono też wygląd części aplikacji systemowych. Inaczej niż dotychczas wyglądają choćby Mail, kalendarz, w Safari poprawiono zużycie energii i usprawniono działanie i funkcjonalność Map.

Najważniejsze jednak, że nowy system będzie działał natywnie z procesorami Apple wykorzystującymi architekturę ARM. Apple zapewnia, że do uruchamiania aplikacji, których programiści nie dostosowali jeszcze do nowej warstwy sprzętowej posłuży aplikacja Rosetta 2. Starsi użytkownicy pamiętający przejście z procesorów PowerPC na Intel zapewne znają tę nazwę. Pierwsza Rosetta (nawiązanie do Kamienia z Rosetty, który umożliwił odczytanie hieroglifów egipskich) umożliwiała dostosowanie aplikacji między wersjami architektury. Nowa będzie robić to samo, ale jeszcze na etapie instalacji oprogramowania. Uruchamiać mamy już wersję dopasowaną do naszego sprzętu.

Więcej o przejściu komputerów Apple na własne procesory zgodne z architekturą ARM można przeczytać tutaj:

https://itreseller.com.pl/itrnewwwdc-2020-apple-oglasza-przejscie-komputerow-mac-i-laptopow-macbook-na-wlasne-procesory-gigant-z-cupertino-wycofuje-sie-ze-stosowania-ukladow-intela/

Poniżej prezentujemy galerię obrazów z nowego systemu:

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE