Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Wielomiliardowy fundusz europejski będzie odpowiednim zastrzykiem dla gospodarki w obszarze nowych technologii?

Francuski minister finansów, Bruno Le Maire, powiedział, że tworzony jest nowy wielomiliardowy fundusz, finansowany ze środków publicznych, aby pobudzić inwestycje w europejskim sektorze technologicznym.

Inwestycja ta ma umożliwić europejskiej gospodarce konkurowanie z rywalami z USA i Azji. Według Brunona Le Maire szczegóły nowego funduszu przedstawi ze swoim niemieckim odpowiednikiem, Christianem Lindnerem. Twierdzi również, że na finansowanie liderów technologii oferowanych byłoby od 10 do 20 funduszy o łącznej wartości co najmniej 1 miliarda euro. Berlin doda do tej puli 1 mld euro – podało w komunikacie niemieckie ministerstwo finansów.

Unia Europejska planuje znacznie zmniejszyć swoją zależność od amerykańskich gigantów, ale nie będzie to łatwe. Powodem jest m.in. system finansowania startupów, w Europie bardziej obwarowany przepisami, przy jednoczesnym ograniczeniu liczby dużych inwestorów. Poza tym Europa przegrywa już w wyścigu wytwarzania półprzewodników, zarówno z USA, jak i z Azją. W tej chwili żaden z pięciu największych producentów chipów na świecie nie pochodzi z Europy. Wprawdzie od ubiegłego roku w Niemczech działa pierwszy komputer kwantowy, to urządzenie nie pochodzi od europejskiej firmy, a od IBM.

Czy takie wsparcie jak zapowiadane przez ministrów dwóch czołowych potęg w UE rzeczywiście da zastrzyk do rozwoju nowoczesnych obszarów gospodarki w Europie? Trudno wyrokować, bo chociaż w dużej mierze to jest kwestia pieniędzy, to także sprawa edukacji, nastawienia, rynku pracy i lokalnych priorytetów mieszkańców. Europie Zachodniej, z jej chroniącymi pracownika zasadami, długimi urlopami i dbaniem o dobrostan pracowników, coraz trudniej będzie mierzyć się z niemal niewolniczą gospodarką chińską, ale też silnie zderegulowaną gospodarką amerykańską.

 

Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe dołącza do IBM Quantum Network, w Poznaniu powstanie pierwszy Hub Kwantowy IBM w CEE.

 

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE