Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe dołącza do IBM Quantum Network, w Poznaniu powstanie pierwszy Hub Kwantowy IBM w CEE.

W Poznaniu powstanie pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej Hub Kwantowy IBM. Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe (PCSS), afiliowane przy Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN, dołącza do sieci IBM Quantum Network i będzie rozwijać technologie obliczeń kwantowych i ich zastosowań, w tym zaawansowanych rozwiązań z zakresu sztucznej inteligencji, technologii kosmicznych, metrologii i modelowania sytuacji kryzysowych.

 

To ważny dzień dla polskiej nauki i transformacji technologicznej Polski – powiedział Janusz Cieszyński, Sekretarz Stanu ds. Cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Aby zapewnić sobie silną pozycję w europejskiej gospodarce Polska musi aktywnie uczestniczyć w pracach badawczo-rozwojowych w dziedzinie obliczeń kwantowych. Spełnienie ambitnych założeń, jakie postawiliśmy sobie w sferze innowacji cyfrowych na rzecz nauki i społeczeństwa informacyjnego, wymaga zapewnienia Polsce dostępu do najnowocześniejszej e-infrastruktury. To konieczne, aby umożliwić zainteresowanym korzystanie z zaawansowanych symulacji inżynierskich i obliczeń dużej ilości danych. Włączenie superkomputerów do strategicznych zasobów Polski to jedno z zadań, które wyznaczyliśmy sobie do realizacji w ramach obszaru Cyber Poland 2025. – podkreślił minister.

 

Członkowie sieci IBM Quantum Network mają dostęp do systemów obliczeń kwantowych IBM, w tym do niedawno przedstawionego 127-kubitowego systemu z procesorem klasy Eagle, a także do wiedzy IBM na temat technologii kwantowych i wiodącego zestawu narzędzi do tworzenia oprogramowania kwantowego typu open-source o nazwie Qiskit.

 

 

Polskie zespoły naukowe zainteresowane obliczeniami kwantowymi wskazały PCSS jako ośrodek o odpowiednim potencjale osobowym i technologicznym dla zapewnienia dostępu do komputera kwantowego IBM. Z tego dostępu skorzystają także uczelnie, które zamierzają kształcić studentów w zakresie obliczeń kwantowych – zauważa Prof. dr hab. inż. Roman Słowiński, wiceprezes Polskiej Akademii Nauk.

 

Jako pierwsza polska instytucja publiczna dołączająca do IBM Quantum Network będziemy mogli rozwijać przyszłościowe kompetencje w zakresie obliczeń kwantowych, tworzyć wyspecjalizowane oprogramowanie oraz nowe narzędzia programistyczne dla użytkowników końcowych – mówi dr hab. inż. Krzysztof Kurowski, Dyrektor Techniczny PCSS.

 

 

Dzięki współpracy z IBM, PCSS dołącza do ponad 170 członków IBM Quantum Network, w tym firm z listy Fortune 500, start-upów, instytucji akademickich i laboratoriów badawczych, z których wszystkie pracują nad rozwojem obliczeń kwantowych i badaniem ich praktycznych zastosowań.

 

Uruchomienie IBM Quantum Hub w Polsce to przełomowy krok w kierunku rozszerzenia naszego ekosystemu kwantowego. Współpraca z IBM, otwiera przed PCSS olbrzymie możliwości analityczne wykorzystujące potencjał przetwarzania kwantowego, które mogą pomóc w opracowaniu rozwiązań dla wielu skomplikowanych problemów, na przykład w zakresie wytwarzania nowych materiałów lub leków – mówi Marcin Gajdziński, Dyrektor Generalny, IBM Polska i Kraje Bałtyckie.

 

Inicjatywa PCSS sfinansowana będzie dotacją celową Prezesa Rady Ministrów ze środków będących w dyspozycji Ministra Cyfryzacji.

 

Ostatnie chwile na licytację naszej aukcji dla WOŚP – Zaproszenie do programu “IT Reseller TV – Liderzy Branży”

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE