Intel przedstawił słabą prognozę na bieżący kwartał, a wartość akcji spada
Joanna Żabnicka
W czwartek Intel ogłosił zyski za pierwszy kwartał. Zysk na akcję przekroczył oczekiwania Wall Street, ale sprzedaż była niewielka. Do tego firma podała słabą prognozę na bieżący kwartał, w związku z czym akcje spadły o 8% w przedłużonym handlu.
Dyrektor generalny Intela, Pat Gelsinger, podczas rozmowy telefonicznej dotyczącej wyników powiedział inwestorom, aby skupili się na długoterminowym potencjale firmy.
„Jesteśmy jedną z dwóch, może trzech firm na świecie, które mogą w dalszym ciągu wprowadzać technologie chipowe nowej generacji” – powiedział.
Wyniki Intela w porównaniu z oczekiwaniami konsensusu LSEG na kwartał zakończony w marcu przedstawiają się następująco.:
- zysk na akcję: skorygowane 18 centów wobec oczekiwanych 14 centów;
- przychody: 12,72 miliarda dolarów wobec spodziewanych 12,78 miliardów dolarów.
W drugim kwartale Intel spodziewa się zysku na poziomie 10 centów na akcję przy przychodach w okolicach 13 miliardów dolarów w średnim okresie. Prognozę tę porównuje się z oczekiwanym przez analityków zyskiem na akcję wynoszącym 25 centów przy sprzedaży na poziomie 13,57 miliarda dolarów.
W pierwszym kwartale Intel odnotował stratę netto w wysokości 400 milionów dolarów, czyli 9 centów na akcję, w porównaniu ze stratą netto w wysokości 2,8 miliarda dolarów, czyli 66 centów na akcję w zeszłym roku. Przychody były równe 12,7 miliarda dolarów w porównaniu z 11,7 miliardami dolarów rok temu, co oznacza wzrost o 9% rok do roku.
Kwartalny raport o wynikach był pierwszym od czasu, gdy firma ujawniła, że wydzieliła swoją działalność związaną z produkcją chipów, zwaną Intel Foundry, oddzielną pozycją obejmującą własne koszty i sprzedaż.
Firma Intel Foundry odnotowała w tym kwartale przychody w kwocie 4,4 miliarda dolarów, co oznacza spadek o 10% w porównaniu z rokiem ubiegłym. Jednostka odnotowała w marcu stratę operacyjną równą 2,5 miliarda dolarów.
W zeszłym miesiącu Intel podał, że w 2023 roku odnotował w swojej odlewni stratę operacyjną o wartości 7 miliardów dolarów. Największą działalnością firmy Intel pozostają chipy, które produkuje do komputerów stacjonarnych i laptopów, co jest wykazywane jako sprzedaż Client Computing. Całkowita sprzedaż chipów opiewała na 7,5 miliarda dolarów, co oznacza wzrost o 31% w porównaniu z rokiem poprzednim.