Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Prezes ASML spodziewa się stabilnej sprzedaży swoich maszyn do Chinach w 2023 r. mimo ograniczeń

Sprzedaż ASML do Chin prawdopodobnie utrzyma się na ubiegłorocznym poziomie w 2023 roku pomimo trwających rozmów rządowych USA i Holandii na temat nowych ograniczeń w sprzedaży maszyn (DUV) firmy ASML do tego kraju, powiedział w środę dyrektor generalny Peter Wennink.

ASML, który dominuje na rynku maszyn wykorzystywanych w jednym z etapów procesu produkcji chipów, został ograniczony w 2019 r. pod wpływem nacisków ze strony USA przed sprzedażą swoich najbardziej zaawansowanych maszyn EUV chińskim klientom, ze względu na obawy, że mogą one zostać wykorzystane do produkcji chipów, które mają zastosowania wojskowe.

Firma nadal wysyła do Chin starsze maszyny DUV, choć te są obecnie przedmiotem rozmów amerykańsko-holenderskich. Taka sprzedaż wyniosła w zeszłym roku około 2,16 mld euro, czyli 14% całkowitego przychodu, co oznacza niewielki spadek z 2,17 mld w 2021 roku.

W rozmowie z Reutersem po ogłoszeniu przez firmę wyników za czwarty kwartał Wennink powiedział, że oczekuje, iż sprzedaż do Chin będzie w tym roku “mniej więcej taka sama”, dodając, że zamówienia od chińskich firm stanowią około 15% portfela zamówień firmy o wartości 40 mld euro.

Maszyny EUV stanowią 50% sprzedaży ASML, powiedział Wennink, zauważając, że amerykańscy rówieśnicy, tacy jak LAM Research i Applied Materials, nie mieli podobnych ograniczeń nałożonych na ich własną sprzedaż do Chin, dopóki Waszyngton nie ogłosił nowych środków w październiku w celu ograniczenia zdolności Pekinu do produkcji chipów.

Po spotkaniu z prezydentem USA Joe Bidenem w zeszłym tygodniu, holenderski premier Mark Rutte zasygnalizował, że choć Holandia jest zgodna z USA w kwestii polityki bezpieczeństwa, nie przyjmie po prostu nowych ograniczeń.

Chiny są największym na świecie konsumentem chipów komputerowych i Peter Wennink powiedział, że pierwszym efektem amerykańskich zasad było popchnięcie lokalnych producentów chipów do inwestowania w moce produkcyjne, aczkolwiek do wytwarzania nieco mniej wyrafinowanych chipów.

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE