7 maja w Berlinie odbyło się Forum Innowacyjnej Infrastruktury Danych Huawei 2024. Tegoroczna edycja wydarzenia pod hasłem „Data Awakening: Building Leading AI-Ready Data Infrastructure” stała się okazją do poruszenia tematu potrzeby zredefiniowania sposobów przechowywania danych w erze ich dynamicznego przebudzenia oraz zaprezentowania produktów Huawei odpowiadających temu wyzwaniu
Uczestników forum powitał Willi Song, prezes European Enterprise Business, Huawei, który w przemówieniu inaugurującym opowiedział o tym, jak czwarta rewolucja przemysłowa zainicjowana rozwojem sztucznej inteligencji oddziałuje na rynek, angażując firmy z branży ICT do jeszcze większego wsparcia klientów i partnerów w budowaniu infrastruktury danych spełniającej wymogi obecnych czasów. Jednocześnie przypomniał, że produkty do przechowywania danych Huawei od lat służą ponad 25 000 klientom w ponad 150 krajach i regionach świata, wspierając jednocześnie zieloną transformację Europy.
Sztuczna inteligencja stworzy wiele nowych możliwości dla Europy w nadchodzącej dekadzie. Wychodząc naprzeciw tym trendom, wprowadzamy strategię “All Intelligence”. Naszym celem jest wspieranie naszych klientów i partnerów na całym świecie w pełnym wykorzystaniu możliwości sztucznej inteligencji poprzez rozwiązania ICT. Współpracując z wieloma naszymi partnerami w Europie, jesteśmy przekonani, że możemy skutecznie przyczynić się do cyfrowej i inteligentnej transformacji przemysłu – powiedział Willi Song, prezes European Enterprise Business, Huawei.
Z kolei dr Peter Zhou, wiceprezes Huawei i prezes linii produktów do przechowywania danych Huawei, w swoim wystąpieniu zatytułowanym „Redefining Data Storage in the Data Awakening Era” zwrócił uwagę na to, że od lat 90. XX wieku, aplikacje przedsiębiorstw przeszły od pojedynczych serwerów, baz danych, wirtualizacji i udostępniania plików do obszaru dużych danych i analizy danych o wysokiej wydajności (HPDA). Ta ewolucja doprowadziła do transformacji technologii przechowywania danych z DAS, SAN i NAS do przechowywania danych niesktrukturyzowanych. Wraz z rozwojem SI, zapotrzebowanie na solidne rozwiązania do przechowywania danych stało się ważniejsze niż kiedykolwiek.
- Ultra wydajność: zwiększenie wydajności przechowywania do 10 razy w porównaniu do tradycyjnego przechowywania. Przechowywanie obsługuje również przepustowość w PB/s i 100 milionów IOPS, co znacznie poprawia efektywność całego procesu generowania sztucznej inteligencji.
- Nowy paradygmat danych: wielowymiarowe dane tensorowe są włączone do obsługi szybkiego odzyskiwania danych za pośrednictwem inteligentnej wyszukiwarki. Technologia generowania z ulepszonym wyszukiwaniem (RAG) współpracuje z wbudowaną bazą wiedzy, aby wyeliminować halucynacje w dużych modelach SI.
- Skalowalność: pojedynczy klaster przechowywania może być zwiększany dla pojemności na poziomie EB, a każdy silnik może być zwiększany o więcej GPU, DPU lub NPU dla obliczeń blisko przechowywania.
- Zrównoważony rozwój: innowacje w nośnikach i urządzeniach do przechowywania danych oferują wyjątkową efektywność energetyczną przechowywania (mniej niż 1 watt/TB) i gęstość przechowywania (więcej niż 1 PB/U).
- Data fabric: możliwości zarządzania metadanymi przechowywania i wyszukiwania umożliwiają globalną widoczność i obsługę danych, a także ich mobilność, która jest 10 razy bardziej efektywna.
Intel i Qualcomm ucierpią na skutek najnowszych sankcji wprowadzonych przez USA