Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Rośnie udział rynkowy laptopów z procesorami w architekturze ARM.

Globalny rynek komputerów osobistych odnotowywał tendencję spadkową właściwie przez większość ubiegłego roku, a 2023 rok raczej nie przyniesie wielkiej zmiany. Jest jednak jedna kategoria laptopów, która wymyka się tej ponurej statystyce. 

Rynek odnotował spadek dostaw o 15% r/r w 2022 r. i oczekuje się, że w 2023 r. nastąpi kolejny wysoki, chociaż już jednocyfrowy spadek. Oczekuje się jednak, że laptopy z procesorami ARM będą wykazywać stosunkowo odporny popyt w nadchodzących kwartałach, głównie dzięki sukcesowi Apple z serią MacBook, chociaż nie tylko.

Oczywiście, Apple jest motorem napędowym tego trendu. Odkąd w 2020 roku firma z Cupertino pokazała swój własny układ M1 dla laptopów (wcześniej MacBooki korzystały z układów Intela), komputery z nadgryzionym jabłkiem przekonują do siebie coraz więcej użytkowników.

Od tego czasu udział w rynku laptopów opartych na architekturze Arm zaczął rosnąć, z mniej niż 2% do ponad 12% na koniec 2022 r., wynika z danych Counterpoint Research. Apple zdominowało rynek laptopów Arm w 2022 roku z 90% udziałem. Migracja Apple do samodzielnie zaprojektowanego procesora okazała się strzałem w ramię dla dostawców, którzy siedzieli na płocie, nie mogąc się doczekać opracowania rozwiązań opartych na Arm.

Apple nie jest na tym rynku jednak samo. Główni globalni dostawcy procesorów w architekturze ARM; Qualcomm i MediaTek również wyrazili zainteresowanie rozwiązaniami dla laptopów. Ponieważ obaj są doświadczonymi dostawcami procesorów do smartfonów, współpracują z ekosystemem ARM od wielu lat.

Chociaż wystąpiły pewne opóźnienia z powodów, takich jak niedobory komponentów, procesy sądowe i rozwój produktów, oczekuje się, że dwaj giganci projektowania układów scalonych wprowadzą nowe rozwiązania dla laptopów oparte na architekturze ARM nie później niż w 2024 r., aby zaspokoić rosnący popyt. Couterpoint Research szacuje przy tym, że rozwiązania Qualcomm i MediaTek odnotują ponad 50% wzrost rok do roku na laptopach ARM w latach 2024-2025.

Jednak globalny rynek komputerów osobistych wyszedł z cyklu ekspansji w 2022 r. i oczekuje się, że w 2023 r. ponownie spadnie sprzedaż. Dlatego wzrosty udziałów ARM nieuchronnie odbędą się kosztem głównie dwóch innych głównych dostawców na rynku – Intela i AMD. Do końca 2027 roku, zdaniem badaczy rynku, ARM może ostatecznie przejąć około 25% udziału w rynku laptopów. Z drugiej strony, jako największy dostawca na rynku komputerów osobistych, najbardziej ucierpi na tym Intel, tracąc prawie 10% udziału na rzecz ARM. Nie zmieni to jednak faktu, że to “niebiescy” nadal będą dominować na rynku komputerów osobistych z ponad 60% udziałem.

 

“Wyciągnęliśmy wnioski, showroom musi się zmieniać, musi być bardziej elastyczny” komentuje Michał Ptak, Head of Marketng Samsung Electronics CEE

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE