Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Start kariery w IT – jak zaplanować przebranżowienie? Radzi Adam Jakubowski, Ekspert ds. rekrutacji IT i lider zespołu w Experis, ManpowerGroup.

Ze względu na dynamiczny rozwój branży IT oraz konkurencyjne zarobki, praca w tym sektorze uważana jest za wyjątkowo atrakcyjną. Nie są to jednak jedyne czynniki, które wpływają na decyzję o obraniu ścieżki zawodowej właśnie w tym obszarze. Dodatkowe elementy, które przyciągają zarówno osoby planujące dopiero swoją karierę, jak i te chcące się przebranżowić, obejmują przede wszystkim elastyczny czas pracy, rozbudowany i różnorodny system benefitów, dobrą kondycję sektora w czasie pandemii oraz możliwość realizowania zadań zdalnie.

Nie bez znaczenia jest również stosunkowo duża łatwość znalezienia zatrudnienia – rynek pozostaje bowiem ciągle nienasycony, a konkurencja o pracowników jest wśród pracodawców bardzo wysoka. Jak rozpocząć karierę w tym sektorze – i czy rzeczywiście jest on dostępny dla każdego? Jak zaplanować efektywną strategię, która pozwoli się przebranżowić?

 

Czy każdy może zostać programistą? Pożądane kompetencje i predyspozycje

Sektor IT jest niezwykle różnorodny. Zawody z tego obszaru są powiązane z informatyką i nowymi, wciąż rozwijającymi się technologiami, jednak nie tylko osoba, która wiąże swoją przyszłość z programowaniem, może spełniać się zawodowo w tej branży. Zatrudnienie w IT obejmuje także role wszelakich architektów (sieci, oprogramowania, bezpieczeństwa), administratorów baz danych, testerów manualnych i automatycznych, grafików, project menedżerów, project ownerów, agile coachów czy scrum masterów. Wybór możliwych ścieżek zawodowych jest więc naprawdę szeroki. Należy pamiętać, że jest to branża, która nie znosi stagnacji, nieustannie się rozwija, a pracowników działających w niej jest zdecydowanie mniej niż ofert pracy na rynku.

 

Czy każdy może realizować się w obszarze IT?

Raczej nie. Tak jak w przypadku wszystkich innych zawodów, aby efektywnie funkcjonować w tym sektorze – należy dysponować pewnymi rozwiniętymi umiejętnościami, niezbędnymi na danym stanowisku. I nie chodzi tutaj wyłącznie o kompetencje twarde czy znajomość języków obcych – chociaż oczywiście one także są potrzebne do osiągania sukcesów w branży. Kluczowe wydają się jednak określone kompetencje miękkie – takie jak na przykład zdolność logicznego myślenia lub umiejętność wyciągania wniosków.

 

“Warto pamiętać o tym, że wiele prac z obszaru IT wymaga dużej cierpliwości. Szczególnie odczuwalne jest to na stanowisku programisty. Pisanie kodu w ogromnej mierze koncentruje się na skutecznym rozwiązywaniu napotkanych problemów. Jest to zajęcie wymagające dużej dokładności, a zarazem kreatywności. Sprostanie wyzwaniom, pojawiającym się w trakcie programowania, wymaga często wielu godzin prób i analiz. Aby dobrze odnaleźć się w tym środowisku – trzeba lubić tego typu pracę.” – uważa zaznacza Adam Jakubowski, Ekspert ds. rekrutacji IT i lider zespołu w Experis, ManpowerGroup.

 

Kolejnymi kompetencjami niezbędnymi w branży IT są umiejętności interpersonalne. Wbrew powszechnym mitom, komunikatywność oraz współpraca to bardzo ważne aspekty pracy w tym sektorze. Nieefektywne i niejasne przekazywanie informacji oraz brak otwartości na dialog utrudniają rozwiązywanie problemów, pojawiających się trakcie realizacji projektu. Wpływają również negatywnie na pracę całego zespołu i pogarszają atmosferę, panującą w dziale.

 

“Cechami, które powinien posiadać specjalista z obszaru IT, są też ciekawość i zaangażowanie we własną pracę. Należy pamiętać, że programowanie to proces twórczy, który wymaga kreatywności – a  kreatywność i monotonia zazwyczaj nie idą w parze.” – zaznacza Adam Jakubowski, Ekspert ds. rekrutacji IT i lider zespołu w Experis, ManpowerGroup. “Warto podkreślić, że osoba podejmująca zatrudnienie w sektorze IT musi być otwarta na nieustanną naukę. Dynamiczny rozwój branży i wdrażanie coraz to nowszych technologii wymaga od specjalistów ciągłego dokształcania się i podnoszenia własnych kompetencji. Na rynku co chwilę pojawiają się aktualizacje i nowe frameworki. Aby utrzymać swoją konkurencyjność – trzeba śledzić te tematy na bieżąco.”

 

Decyzja o przebranżowieniu w kierunku IT – budowanie strategii

Karierę w sektorze IT warto już od samego początku dobrze rozplanować. Odpowiednia strategia pozwala na szybsze odniesienie sukcesu i skuteczne przebranżowienie.

 

“Pierwszym krokiem jest wybór języka programowania, który z naszego punktu widzenia jest najbardziej interesujący. Warto wziąć pod uwagę także swoje dotychczasowe doświadczenie zawodowe oraz naturalne predyspozycje. Osoby z umiejętnościami graficznymi, które planują przebranżowienie, prawdopodobnie lepiej odnajdą się na stanowisku UX/UI designera niż pracownika back-end. Przy wyborze specjalizacji należy również dokładnie zapoznać się z jej specyfiką i charakterystyką – praca Java developera jest bowiem zupełnie inna niż zawód testera, big data developera, analityka czy programisty aplikacji mobilnych. Warto wiedzieć, na co się decydujemy.” – zaznacza Adam Jakubowski, Ekspert ds. rekrutacji IT i lider zespołu w Experis, ManpowerGroup. “Zakwalifikowanie się na staż lub praktyki w firmie z obszaru IT wymaga nie tylko kompetencji miękkich, ale także – podstawowych przynajmniej umiejętności twardych z tego obszaru. Dlatego też kolejny etap to nauka, poszerzanie swojej wiedzy, zapoznawanie się z materiałami branżowymi, a także – założenie konta na LinkedInie i udzielanie się na forach dyskusyjnych. Firmy rzadko korzystają z tradycyjnych metod rekrutacyjnych podczas pozyskiwania specjalistów IT – dlatego dobrą praktyką jest budowanie marki osobistej w sieci.”

 

Studia czy bootcamp?

Jednym z najczęstszych sposobów wejścia do zawodu jest ukończenie studiów kierunkowych. Bez wątpienia to najskuteczniejsza metoda, jednak zakłada ona długotrwały proces nauki – na który ze względów czasowych nie każdy może sobie pozwolić. Osoby, które chcą się przebranżowić, będą raczej zainteresowane szybszym zdobyciem niezbędnej wiedzy. Odpowiedzią na tę potrzebę są bootcampy.

 

“Bootcampy to intensywne kursy z określonej dziedziny IT, które trwają zwykle około pół roku. Na rynku dostępne są szkolenia weekendowe oraz w pełni zdalne. Mimo węższych ram czasowych pracodawcy doceniają tę formę nauki – dlatego też zyskuje ona coraz większą popularność wśród osób, które chcą zmienić swoją ścieżkę zawodową. Krótszy czas szkolenia i możliwość realizowania kursu w dogodnym czasie pozwala na jednoczesne rozwijanie kompetencji z obszaru IT i utrzymanie obecnej pracy. Proces nauki zakłada maksymalną koncentrację na działaniach praktycznych – rozwiązywaniu zadań i problemów, przy ograniczeniu części teoretycznej. Dzięki takiemu podejściu absolwenci bootcampów są w stanie przyswoić niezbędne umiejętności i stosunkowo szybko wejść w świat IT – uzupełniając i pogłębiając swoją wiedzę na późniejszych etapach życia zawodowego. Co ważne – organizatorzy bootcampów często nawiązują współpracę z prężnie działającymi w branży firmami IT, dlatego też po ukończeniu kursu kandydaci niejednokrotnie mają zapewnione praktyki lub staż. Ze względu na duży niedobór specjalistów IT na rynku pracy, firmy równie chętnie zatrudniają osoby po studiach kierunkowych, jak i po bootcampach. Ukończenie uczelni wyższej o profilu technicznym jest oczywiście czasami wskazywane jako jeden z wymogów, wyszczególnionych w ofercie pracy. Zazwyczaj jednak absolwenci bootcampów, którzy dobrze poradzą sobie na rozmowie kwalifikacyjnej, mają tak samo duże szanse na zatrudnienie.” – podkreśla Adam Jakubowski, Ekspert ds. rekrutacji IT i lider zespołu w Experis, ManpowerGroup.

 

Ambitnym, ale i ryzykownym rozwiązaniem jest natomiast zdobywanie podstawowej wiedzy z obszaru IT na własną rękę, w oparciu o ogólnodostępne w internecie materiały. Osoba, która podejmuje się takiego zadania, może mieć trudności z weryfikacją informacji opublikowanych w sieci oraz organizacją procesu uczenia się. Wykwalifikowany mentor oraz sprawdzony plan nauki sprzyjają efektywnemu przyswajaniu wiedzy, natomiast certyfikat ukończenia szkolenia jest dla pracodawcy cennym potwierdzeniem umiejętności kandydata.

 

Korzyści z pracy w branży IT – podsumowanie

Postępująca cyfryzacja to proces, który przebiega coraz szybciej. Prawdopodobnie trend ten utrzyma się również w przyszłości – stanowiska związane z IT są więc niezwykle perspektywiczne i oferują dużo możliwości rozwojowych. Jednocześnie zapotrzebowanie na kandydatów z tego obszaru utrzymuje się na wysokim poziomie, a pracodawcy intensywnie rywalizują o takich pracowników. Między innymi z tego powodu zarobki w branży IT są niezwykle atrakcyjne i rosną szybciej niż w innych sektorach.

 

“Nie bez znaczenia jest także bogaty pakiet benefitów pozapłacowych, oferowanych zazwyczaj specjalistom, oraz możliwość wykonywania zadań w modelu zdalnym. Praca w obszarze IT zwykle obejmuje interesujące i ambitne projekty, trudno więc o monotonię i stagnację. Specjaliści otrzymują od pracodawców wiele propozycji szkoleń, mających na celu podnoszenie kwalifikacji. Dlatego też w tej branży naprawdę trudno jest napotkać bariery, ograniczające rozwój zawodowy.” – dodaje Adam Jakubowski, Ekspert ds. rekrutacji IT i lider zespołu w Experis, ManpowerGroup.

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE