Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Raport No Fluff Jobs – jak wyglądał rynek pracownika IT w 2023 roku?

Jak wynika z danych przygotowanych przez No Fluff Jobs, średnia liczba aplikacji na oferty pracy z sektora IT wzrosła o 138%. Z kolei samych ogłoszeń o pracę w każdym miesiącu było o połowę mniej niż rekordową wiosną 2022 roku.

Wśród kluczowych wniosków warto zaznaczyć fakt, że w dużej mierze ubyło propozycji w kategorii Frontend i Backend. Wzrost z kolei zaliczyły sektory Data, Game Dev, Business Analysis i AI.

“Na rynku obserwujemy i w 2024 będziemy dalej obserwować rosnącą specjalizację na rynku specjalistów IT, szczególnie w obszarze tworzenia oprogramowania. Firmy nie poszukują już software
developerów czy inżynierów oprogramowania o szerokim zakresie kompetencji, obejmującym analizę
biznesową, tworzenie, testowanie, wdrażanie i utrzymanie.

Obecnie zauważalny jest za to rozwój wąskich specjalizacji odpowiadających za poszczególne etapy
procesu wytwarzania oprogramowania i konkretne potrzeby biznesowe. Taki model pozwala na efektywniejsze użycie coraz bardziej dostosowanych narzędzi, głębsze zrozumienie procesów oraz zapewnienie wyższej jakości” – zaznaczył Bartłomiej Szafko, Digital Director na Dolskę w firmie Rockwool GB.

Jak kształtowały się oferty?

Poszczególne wzrosty liczby kandydatów na dane stanowiska przedstawia poniższa grafika:

Wedle raportu statystyczna oferta pracy dotyczyła mida pracującego na zasadzie B2B. W ponad połowie ogłoszeń (56,4%) szukano właśnie osób z doświadczeniem określanym mianem mid/regular. Nie zabrakło jednak propozycji dla pracowników o randze seniorskiej, te stanowiły 36,5% wszystkich. Początkujący w branży IT już nie mieli tak dużego wyboru, bowiem oferty dla nich to zaledwie 7,1%.

Jakie umiejętności się przydawały?

W 2023 r. nadal (w porównaniu do 2022 r.) w “top 3” znalazła się znajomość technologii SQL, Java i Python. Największe spadki zanotowały JavaScript (4 p.p.), CSS i HTML (obie po 3 p.p.). Należy jednak wspomnieć, że większość ogłoszeń wymagała znajomości 2 lub nawet 3 obszarów.

“Chcąc rozpocząć karierę w IT nie zadawałbym pytania o języki, jakich muszę się nauczyć, a o dziedzinę
biznesową, w jakiej chcę pracować. Świat finansów i bankowości na naszym rodzimym rynku opiera
się na technologii Java, natomiast chcąc pracować przy wytwarzaniu gier, należy zainteresować się
językiem C++. Przy tworzeniu nowych produktów bierzemy pod uwagę wady i zalety doboru technologii
oraz wartość biznesową, jaką ona przyniesie.

Myśląc więc o karierze w branży IT, należy pamiętać, że dobieramy technologię do dziedziny w jakiej
chcemy pracować, budowanych rozwiązań, infrastruktury i platform, z jakich będziemy korzystać, a
także do innych aplikacji, z jakimi dany produkt będzie zintegrowany. Oczywiście warto także wziąć pod
uwagę panujące trendy, takie jak rozwój technologii webowych (np. TypeScript, Angular, React), chmurowych (np. AWS, Azure, GPC) czy DevOps (np. Docker, Kubernetes)” – powiedział Patryk Koterwas, który piastuje stanowisko Engineering Department Directora w ERGO Technology & Services.

Zarobki – kto mógł liczyć na najwięcej?

W 2023 roku pracownicy sektora IT mogli liczyć na kolejne wzrosty wynagrodzeń za swoją pracę. Można jednak zauważyć, że tendencja ta zaczęła zwalniać w III i IV kwartale. Jak podkreśla No Fluff Jobs, po raz pierwszy w ich raporcie została przekroczona granica wynagrodzenia rzędu 30 000 zł netto, co miało miejsce w sektorze Architecture.

W przypadku umów B2B na większe zarobki mogli liczyć pracownicy w Backendzie, Fullstacku i Frontendzie. Tam mediana dolnych widełek wzrosła o co najmniej 20%. W przypadku umowy o pracę, tak jak rok wcześniej, można wskazać Frontend. Zjawisko to jest podyktowane przede wszystkim mniejszą liczbą ofert niż dotychczas.

Więcej szczegółowych danych na temat rynku pracy IT w 2023 można zobaczyć na stronie No Fluff Jobs. Zapraszamy również do analizy 2022 roku:

Branża IT wraca do biur – spadek liczby ogłoszeń oferujących pracę zdalną, jednocześnie ciągły wzrost wynagrodzeń, wynika z raportu No Fluff Jobs

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE