Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Polska firma IS-Wireless uruchamia laboratorium 5G w modelu Open RAN na Uniwersytecie Technicznym w Rydze

Na Uniwersytecie Technicznym w Rydze (RTU) na Łotwie uruchomiono laboratorium badań nad łącznością 5G w modelu Open RAN. To wspólna inicjatywa polskiej firmy IS-Wireless i ryskiej uczelni. Otwarcie nowego laboratorium ogłoszono oficjalnie podczas jednej z największych konferencji telekomunikacyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej – 5G Techritory.

Umowa zawarta pomiędzy IS-Wireless, polskim dostawcą sieci 5G w modelu Open RAN oraz Uniwersytetem Technicznym w Rydze zaowocuje również wdrożeniem prywatnej sieci 5G na uczelni. Posłuży ona nie tylko do celów badawczo–rozwojowych, ale i edukacyjnych.

 

Wdrożenie prywatnej sieci 5G na Uniwersytecie Technicznym doskonale wpisuje się w światowe trendy rozwoju sieci mobilnych. Według szacunków rynek ten ma osiągnąć rozmiar nawet 129,6 mld dolarów do 2032 r., podczas gdy jeszcze w ubiegłym roku jego wartość szacowano na 2,6 mld dolarów – podkreśla Sławomir Pietrzyk, prezes IS-Wireless. – Od niedawna, w związku z decyzją Urzędu Komunikacji Elektronicznej, prywatne sieci 5G możemy łatwiej tworzyć również w Polsce. Liczymy zatem, że krajowe uczelnie i przedsiębiorstwa wykorzystają tę okazję oraz nasze doświadczenie w tego typu wdrożeniach.

 

Europa Środkowo-Wschodnia stawia na Open RAN i sieci prywatne 

O swoim wspólnym projekcie partnerzy – polska firma oraz uczelnia w Rydze – mówili m.in. w czasie debaty, która odbyła się podczas 5G Techritory, jednej z najważniejszych konferencji telekomunikacyjnych w naszym regionie. Podczas dyskusji regulatorzy telekomunikacyjni z regionu, przedstawiciele agencji rządowych i sektora prywatnego, a także naukowcy rozmawiali o działaniach i planach dotyczących sieci 5G. Wymienili się również doświadczeniami i poszukiwali możliwości współpracy. Ponadto rozważali szanse i wyzwania stojące na drodze rozwoju sieci mobilnych piątej generacji w nadchodzących miesiącach i latach.

 

Niewątpliwie zainteresowanie prywatnymi sieciami 5G w Europie rośnie. Dowodem na to są wdrożenia, które jako firma prowadzimy w Polsce, Niemczech, Wielkiej Brytanii i innych państwach. Uważamy, że trend ten będzie się nasilał – mówił Sławomir Pietrzyk podczas spotkania w Rydze.

 

Debata zorganizowana została przy wsparciu polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu oraz koalicji branży cyfrowej z krajów Inicjatywy Trójmorza – CEE Digital Coalition.

 

 

Dalsza współpraca badawczo-rozwojowa 

Sieć 5G zbudowana przez IS-Wireless na Uniwersytecie Technicznym w Rydze będzie wykorzystywana w codziennej działalności dydaktycznej uniwersytetu. Ponadto, partnerzy będą prowadzili wspólne badania nad sieciami piątej generacji w modelu Open RAN w założonym przez nich laboratorium.

 

Uruchomienie laboratorium jest istotnym krokiem w kierunku budowania kompetencji w naszym regionie. Wspólna działalność badawczo-rozwojowa pozwoli nam wdrażać zaawansowane prywatne sieci 5G, m.in. w przemyśle – mówi Sławomir Pietrzyk.

 

Praca w laboratorium będzie poświęcona m.in. optymalizacji wydajności sieci w modelu Open RAN oraz pozwoli stworzyć platformę do testowania prywatnych sieci 5G.

 

To bardzo ważny dla nas moment. Współpraca pomiędzy IS-Wireless i Uniwersytetem Technicznym w Rydze, którą rozpoczęliśmy zaledwie rok temu pokazuje, że potrafimy szybko podejmować odważne i skuteczne kroki. To właśnie stanowi silną stronę Europy Środkowo-Wschodniej – mówiła Liene Briede, prorektor ds. innowacji na Uniwersytecie Technicznym w Rydze podczas oficjalnego uruchomienia laboratorium na Wydziale Elektroniki i Telekomunikacji RTU. Nowe laboratorium jest naszą wspólną wizytówką. Pokazuje również, że środowisko akademickie i biznes są w stanie wspólnie wprowadzać innowacje i budować potencjał naszego regionu.

 

IT RESELLER nr 353/2023 “Schneider Electric pomaga budować bardziej zrównoważoną przyszłość” – podkreśla w wywiadzie okładkowym Małgorzata Kasperska, wiceprezeska Schneider Electric – Secure Power Division MEE Cluster PL/CZ/SK/UA

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE