Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Microsoft ponownie jest na celowniku europejskich organów antymonopolowych

Stowarzyszenie branżowe zrzeszające głównie europejskich dostawców usług w chmurze i Amazon Web Services złożyło wniosek o “aktywny udział” w dochodzeniu prowadzonym przez niemiecki organ nadzorujący konkurencję w celu zbadania dominacji Microsoftu.

Bunderskartellamt – Federalny Urząd Kartelowy – ogłosił w marcu, że rozważa, czy Microsoft stanowi zagrożenie dla innych firm w cyfrowym ekosystemie kraju. Podkreślono, że portfolio Microsoftu obejmuje systemy operacyjne, oprogramowanie zwiększające produktywność, usługi w chmurze, gry, media społecznościowe i wiele innych.

Teraz grupa handlowa Cloud Infrastructure Services Providers in Europe (CISPE) – która złożyła już skargę przeciwko Microsoftowi do UE za rzekome nadużycia związane z Azure – rozszerza walkę, aby zaangażować się w sprawy w Niemczech. Jeśli wniosek zostanie zatwierdzony, CISPE może poprosić o dostęp do akt, komentować i dokładniej śledzić postępowanie.

“Najwyższy czas zbadać nadużycia Microsoftu w licencjonowaniu niezbędnego oprogramowania dla firm, aby nieuczciwie ograniczyć wybór i skierować klientów do własnej chmury Azure” – powiedział Francisco Mingorance, sekretarz generalny CISPE.

“Poleganie na dobrej woli, dobrowolnych lub tajnych ustaleniach i niemożliwych do wyegzekwowania ustępstwach dominującego gatekeepera nie położy kresu tym nieuczciwym praktykom” – dodał. “Możemy dostarczyć Federalnemu Urzędowi Antymonopolowemu znaczących danych i wglądu w tę sprawę i mamy nadzieję, że zostaniemy zaakceptowani jako oficjalna strona trzecia w jego istotnym dochodzeniu. Rola stowarzyszeń takich jak CISPE jest szczególnie ważna, ponieważ reprezentujemy wiele małych i średnich przedsiębiorstw, których zależność od Microsoftu jest taka, że nie odważą się one jednostronnie uczestniczyć w takich dochodzeniach”.

Badania zlecone przez CIPSE wykazały, że “dopłaty” za korzystanie z produktów Microsoftu w chmurach innych dostawców zwiększały koszt oprogramowania aż o 28 procent.

Własna skarga CISPE na konkurencję złożona w listopadzie w imieniu jej 24 członków koncentrowała się na zwiększonych kosztach zakupu i uruchamiania oprogramowania Microsoft w chmurach innych niż Azure, a także na dostosowaniach technicznych potrzebnych do uruchamiania niektórych aplikacji poza chmurą publiczną Microsoftu.

Nastąpiło to po tym, jak Microsoft poczynił ustępstwa w zakresie licencjonowania w październiku, z których wiele nie odpowiedziało konkretnie na obawy zgłoszone przez wielu dostawców usług w chmurze. Wspólna skarga OVHcloud, DCC i Aruba S.p.A. dotycząca polityki licencyjnej Microsoftu została rozstrzygnięta poza sądem w marcu, ale treść umowy pozostaje poufna.

Jak mogliśmy dowiedzieć się w maju, Microsoft zaproponował zawarcie ugody w sprawie skargi złożonej przez CISPE, która jest wspierana przez AWS, ale grupa handlowa odmówiła, mówiąc, że oferta była “dość marna i bardzo daleka od czegokolwiek, na co się zgadzamy”.

W tym tygodniu okazało się, że zespół antymonopolowy Komisji Europejskiej jest coraz bliżej formalnego zbadania skargi złożonej przez Slack w 2020 r. w związku z decyzją Microsoftu o dołączeniu Teams do dominującego pakietu Office 365. Nextcloud w Niemczech również złożył skargę do UE w sprawie dołączenia przez Microsoft OneDrive do systemu Windows.

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE