HP przedstawiło wyniki badania nad pracą zdalną
Krzysztof Bogacki
HP ogłosiło wyniki nowego badania przygotowanego przez firmę Forrester Consulting, które podkreśla potrzebę wdrożenia przez firmy ciągłego zarządzania tzw. „końcówkami”, aby zaradzić rosnącemu rozproszeniu pracowników.
72% ankietowanych firm dostosowało obecnie hybrydowy model pracy, a 75% ankietowanych twierdzi, że przejście na modele pracy zdalnej i hybrydowej zwiększyło wyzwania operacyjne środowiska IT. Jak twierdzą ankietowani, główne wyzwania stojące przed firmami to zapewnienie bezpieczeństwa danych (60%), aktualizacja oprogramowania urządzeń zdalnych (55%) i maksymalizacja dokładności bazy danych o zasobach (55%). Tylko 42% firm aktualizuje oprogramowanie sprzętowe co roku, 23% robi to co dwa lata lub rzadziej, a 12% aktualizuje je tylko „kiedy jest to konieczne”, narażając firmy na ryzyko luk w zabezpieczeniach i problemów ze zgodnością.
50% respondentów uważa, że nieodpowiednie rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa punktów końcowych stanowią przeszkodę w stawianiu czoła wyzwaniom związanym z bezpieczeństwem i zarządzaniem. Tymczasem 54% uważa, że pełne szyfrowanie dysku zapewnia znaczną ochronę punktów końcowych, ale przyznaje, że może to być niewystarczające.
Według Iana Pratta, globalnego dyrektora ds. bezpieczeństwa systemów osobistych w HP, „elastyczność wynikająca z możliwości pracy i zatrudniania pracowników na całym świecie to jedna z wielu zalet życia w gospodarce cyfrowej. Jednak w miarę ewolucji miejsca pracy musi także zapewniać bezpieczeństwo Aby w przyszłości zapewnić bezpieczne, wydajne i przyjazne dla użytkownika doświadczenia IT, firmy będą potrzebować zawsze aktywnej infrastruktury do zarządzania punktami końcowymi, która będzie w stanie wspierać ten nowy sposób pracy.”
Ankietowane przedsiębiorstwa zauważyły potrzebę skuteczniejszego śledzenia i zarządzania oprogramowaniem urządzeń końcowych (48%). Aby to osiągnąć, respondenci szukają możliwości tworzenia kopii zapasowych i przywracania urządzeń (55%), automatyzacji procesów odzyskiwania urządzeń (47%), wdrażania aktualizacji BIOS-u (46%) i śledzenia lokalizacji urządzeń (46%).