Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Europa musi przejąć kontrolę nad swoim cyfrowym przeznaczeniem i wzmocnić suwerenność technologiczną. Poznaj 4 kluczowe filary wspierające europejski ekosystem cyfrowy.

Paneuropejska konferencja, zorganizowana przez OVHcloud w ramach francuskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w 2022 r., zgromadziła kluczowych przedstawicieli branżowych oraz instytucjonalnych podmiotów, a także liderów technologicznych, którzy dyskutowali o 4 kluczowych filarach rozwoju – niezbędnych, by pchnąć cyfrową suwerenność Europy na kolejny, wyższy poziom.

Założeniem rzymskiego porozumienia, inicjowanego przez OVHcloud, było przyjęcie konkretnego planu działania, który umożliwi cyfrowej suwerenności zakorzenienie się w całym ekosystemie. Koncentrując się na zasadach i przepisach, badaniach i rozwoju, finansowaniu i przetargach oraz edukacji i szkoleniach, Rome Consensus wyznacza czytelną strategię, która ma służyć realizacji rosnących ambicji dotyczących strategicznej autonomii Europy.

 

Holistyczne podejście w duchu partnerstwa z europejskimi użytkownikami, liderami rynku i instytucjami

Przez ponad rok OVHcloud angażowało przedstawicieli rządów i przemysłu w szereg debat, aby lepiej zrozumieć różne wizje cyfrowej suwerenności Europy. Uwzględniając rosnące zapotrzebowanie na zaufane rozwiązania przetwarzania danych, a także wzmacniającą się świadomość i coraz liczniejsze inwestycje, inicjatywa zapoczątkowana w Rzymie w maju 2021 r. nabrała większego rozmachu z chwilą przejęcia przez Francję prezydencji Rady Unii Europejskiej w 2022 r., gdy suwerenność cyfrowa została przyjęta jako priorytet. Inicjując dialog na Starym Kontynencie, od Paryża przez Berlin, Rygę, Warszawę, Madryt, Tallin, aż po Tuluzę, OVHcloud konsekwentnie angażuje się w tworzenie cyfrowego ekosystemu, by wytyczyć plan działania, który pomoże spełnić wymagania rozrastających się cyfrowych rynków.

 

„Kwestia wzmocnienia naszej suwerenności, która jest głównym tematem francuskiej prezydencji w Radzie UE, jest również bardzo ważna w dziedzinie technologii cyfrowych, a zwłaszcza chmury. Dostrzegając to wyzwanie, Francja i Włochy chciały pracować wspólnie w ramach inicjatywy IPCEI (Important Project of Common European Interest), poświęconej temu kluczowemu sektorowi, aby z udziałem przemysłu wzmocnić naszą autonomię i połączone siły, by sprostać zbliżającym się wyzwaniom” – stwierdził Christian Masset, ambasador Francji we Włoszech.

 

Rome Consensus: 4 kroki do zapewnienia organicznego i harmonijnego skalowania gospodarki cyfrowej w Europie

W cieniu rzymskiego porozumienia pojawiło się znacznie głębsze wyzwanie: Europa musi przejąć kontrolę nad swoim cyfrowym przeznaczeniem i wzmocnić suwerenność technologiczną. Zważywszy na znaczny postęp – począwszy od DSA (Digital Services Act), DMA (Digital Markets Act), przez ustanowienie ram certyfikacji ENISA, po wprowadzenie Data Act czy IPCEI (Important Projects of Common European Interest) – Europa znalazła się w wyjątkowym położeniu, by przyśpieszyć drogę ku większej autonomii cyfrowej. Aby przenieść ją na kolejny, wyższy poziom, wspólnie zaprojektowano cztery kluczowe filary, rozwijane w trzech fazach: krótkoterminowej (najbliższe trzy miesiące), średnioterminowej (do połowy 2023 r.) i długoterminowej (po połowie 2023 r.):

  • Zasady i regulacje: fundament wspólnego, bezpiecznego i opartego na regułach środowiska oferującego równe zasady dla wszystkich uczestników, zwłaszcza w zakresie suwerenności danych. Przyjęte ramy mogą stać się wyznacznikiem dla globalnych trendów, ustanawiając zasady uniwersalne na całym świecie.
  • Badania i rozwój: to kolejny etap, zakładający osiągnięcie suwerenności technologicznej poprzez aktywizację istniejącej i prężnej europejskiej społeczności badawczo-rozwojowej. Stanie się ona jeszcze silniejsza dzięki synergii sektora publicznego i prywatnego.
  • Finansowanie i przetargi: wdrożenie strategicznego, zrównoważonego i długoterminowego finansowania, które umożliwi wyłonienie globalnych liderów, operujących w Europie.
  • Edukacja i szkolenia: Inwestycja w wiedzę ułatwi obywatelom, liderom biznesu i podmiotom sektora publicznego dokonywanie bezpiecznych i skutecznych wyborów, które zapewnią suwerenność cyfrową.

 

Od początku OVHcloud plasuje pojęcie ekosystemu w centrum swojego DNA. Podczas prac nad inicjatywą, naszym celem było zachowanie paneuropejskiego podejścia względem suwerenności cyfrowej i lepsze dopasowanie projektowanych przepisów do potrzeb przemysłu. Ponieważ założeniem działań jest uwolnienie pełnego potencjału Europy w cyfrowym świecie, Rzymskie Porozumienie musi być traktowane jako punkt wyjścia, stąd zobowiązujemy się do dalszej współpracy z naszymi europejskimi partnerami, aby wspólnie pchnąć je na kolejny, wyższy poziom” – deklaruje Michel Paulin, CEO OVHcloud.

 

Silniejsza i spójniejsza wizja zapewniająca lepszą, szybszą i silniejszą cyfrową przyszłość dla obywateli Europy

Nawet jeśli 70% europejskiego rynku chmury znajduje się dziś w rękach 3 amerykańskich graczy, Europa jest w wyjątkowej pozycji. Może ponownie zrównoważyć siły i korzystać z potencjału rynku chmury, który powinien przewyższać pod względem wartości sektor telekomunikacyjny już w 2027 roku.

Przyśpieszenie procesów i podążanie strategią obraną w ramach rzymskiej konferencji stanie się kluczem do zaprojektowania etycznej oferty cloud, wspieranej przez silniejsze społeczności. By osiągnąć ten cel niezbędne są ambitne, zrównoważone cele, poczucie obowiązku społecznego, zgodność z najwyższymi poziomami certyfikacji czy wspieranie rozwoju najbardziej obiecujących rozwiązań cyfrowych, takich jak e-zdrowie, IoT, sztuczna inteligencja, Quantum, a nawet inteligentne miasta.

W procesie odzyskiwania kontroli w zakresie regulacji i zasad zarządzania danymi, Europa znajduje się obecnie w punkcie, gdzie nadal może zapewnić sobie czołową pozycję w dziedzinie gospodarki opartej na danych. Sprostanie ów wyzwaniu pozwoli europejskim liderom cyfrowym zaoferować swoje najnowocześniejsze, wydajne i oryginalne usługi na całym świecie oraz promować europejski cyfrowy styl życia.

 

„Przyjęcie RODO stanowiło kamień milowy w ochronie praw cyfrowych. Dzięki temu rozporządzeniu nie tylko diametralnie wzrosła ochrona prywatności obywateli UE, ale zarazem zmusiło to amerykańskich dostawców usług chmurowych do ewolucji i zaoferowania nowych usług zgodnych z europejskim prawem. W epoce po przyjęciu Schrems 2 organy regulacyjne muszą umożliwiać obywatelom odzyskanie kontroli nad swoimi danymi. Poziom ochrony gwarantowany przez RODO powinien dać się przeszczepić na inne pola.” – skomentowała Marie-Laure Denis, przewodnicząca francuskiej Komisji Nationale Informatique et Libertés (organ ochrony danych).

 

Samsung Electronics jako pierwszy rozpoczyna masową produkcję chipów, przy użyciu najnowocześniejszej technologii litograficznej 3nm.

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE