Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Bob Metcalfe, ojciec sieci Ethernet, zdobywa najwyższą nagrodę branżową

Pionier sieci komputerowych, Bob Metcalfe, zdobył w środę najbardziej prestiżową nagrodę w branży za wynalezienie Ethernetu, technologii, która pół wieku po jej stworzeniu pozostaje fundamentem Internetu. 

Jak referuje Reuters, Ethernet narodził się, gdy Metcalfe, który później został współzałożycielem producenta sprzętu sieciowego 3Com, został poproszony o podłączenie biurowej drukarki. We wczesnych latach siedemdziesiątych pracował w Centrum Badawczym Palo Alto firmy Xerox, które wynalazło komputer osobisty, a także drukarkę laserową.

Metcalfe naszkicował podejście do sieci, które doskonale łączyłoby je razem w sposób, który mógłby płynnie rozszerzać się wraz ze wzrostem liczby komputerów w sieci – co pomogło utorować drogę dla Internetu.

Ethernet to standardowe połączenie dla wszystkiego, od serwerów w centrach danych po sieci telekomunikacyjne. Association for Computing Machinery przyznało 76-letniemu Metcalfe’owi nagrodę Turinga 2022 za „wynalazek, standaryzację i komercjalizację” Ethernetu, znaną jako nagroda Nobla w dziedzinie informatyki. Nagroda opiewa na kwotę 1 miliona dolarów dzięki wsparciu firmy Alphabet Inc.

Metcalfe, który ukończył Massachusetts Institute of Technology w 1969 roku i uzyskał doktorat z informatyki na Harvardzie w 1973 roku, powiedział Reuterowi w wywiadzie, że wciąż pozostaje wiele do zrobienia w zakresie łączenia komputerów, zwłaszcza w zakresie sztucznej inteligencji. Dodał, że poprzednie generacje sztucznej inteligencji „umarły z powodu braku danych”.

Dzisiaj nie stanowi to już problemu dzięki ponad miliardowi ludzi generujących dane za pomocą Internetu, ale wyzwaniem jest teraz lepsze połączenie komputerów przetwarzających te dane za pośrednictwem sztucznych sieci neuronowych. Przypominają one nieco ludzki mózg, z wyjątkiem tego, że w ludzkim mózgu neurony mają ponad 10 000 połączeń każdy, podczas gdy sztuczne odpowiedniki mają ich znacznie mniej. Ogromne pole do ulepszeń w łączeniu sieci neuronowych „jest powodem do optymizmu co do przyszłości sztucznej inteligencji, która, jak sądzę, będzie nadal skalowana” – dodał laureat.

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE