Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

ASUS ExpertWiFi – sieć złożona i prosta zarazem

Potrzeby małych i średnich firm w obszarze łączności zwykle wyraźnie różnią się od tego, co oczekują zarówno użytkownik domowy, jak i ten korporacyjny. Jeśli jednak spojrzymy na rynek rozwiązań sieciowych, to zauważymy pewną prawidłowość: albo sprzęt konsumencki, albo klasa enterprise. Nieliczne wyjątki, jakie znajdziemy na rynku, zwykle i tak skłaniają się ku któremuś z tych obszarów, nawet jeśli pozostają “rozwiązaniami środka”. A gdyby tak przenieść prostotę konfiguracji i obsługi rodem ze sprzętu konsumenckiego, do urządzeń, których możliwości znacznie bardziej przypominają to, z czym pracują działy IT? Firma ASUS właśnie z taką myślą stworzyła ExpertWiFi – nową serię produktów do tworzenia przemyślanych, solidnych i wydajnych, ale też prostych w konfiguracji sieci bezprzewodowych.

Zacznijmy od pewnej oczywistości, która jednak musi tu paść: nie każda firma ma swój dział IT. Wiele jest małych i średnich firm, które są świetne w tym, czym się zajmują, ale w ich zespole nie ma nikogo, kto byłby zaawansowanym w temacie nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Zawsze najlepiej jest posłużyć się przykładem, a jako miłośnik kawy, oczywiście postawię na kawiarnię. Dziś tego typu miejsca często stanowią coś na kształt coworkingu – wiele osób do kawiarni przychodzi po prostu popracować. Stąd też obciążenie sieci w takich lokalach systematycznie rośnie. Jakość dostarczonego użytkownikom połączenia, ale i ich bezpieczeństwo, ma natomiast przełożenie na popularność kawiarni. Jest tylko jedno “ale”: najlepszy nawet barista, nie musi mieć w swoim CV pozycji “konfigurowanie i administracja sieciami”.

Jak więc nasza kawiarnia może stworzyć sieć, która zapewni najlepsze doświadczenie użytkownika? Przede wszystkim od wyboru rozwiązania, które będzie wspierać podobny typ zastosowań, a do tego właśnie seria urządzeń ASUS ExpertWiFi nadaje się znakomicie. Stabilność i szybkość działania sieci jest dziś kluczowa, chociażby ze względu na coraz większy udział aplikacji chmurowych. Budując sieć w naszej kawiarni musimy też pamiętać o różnych użytkownikach: klientach, ale też pracownikach, komputerach firmowych (jak na przykład punkt sprzedaży) czy coraz liczniejszych urządzeniach IoT (np. kamerach monitoringu). Wydzielenie tych grup, odpowiednia konfiguracja sieci – to poważne wyzwanie dla managera naszej przykładowej kawiarni. Oczywiście, może on zlecić budowę i konfigurację sieci wyspecjalizowanej firmie. Wyda na ten cel jednak sporo pieniędzy, a zastosowane rozwiązanie może być wymagające pod kątem dalszej obsługi np. dodawania kolejnych urządzeń. Korzystając z systemu zarządzania ExpertWiFi z intuicyjnym kreatorem konfiguracji, można natomiast łatwo zarządzać systemem bez konieczności posiadania rozległej wiedzy o sieciach. Dodatkowo, dzięki inteligentnym algorytmom optymalizacji sieci mesh i możliwościom samonaprawy, ExpertWiFi znacznie zmniejsza problemy związane z zarządzaniem. Mówiąc wprost: nie trzeba być ekspertem, a przy tym nie trzeba takowego wzywać.

Seria urządzeń ASUS ExpertWiFi została zaprojektowana w oparciu o prosty proces konfiguracji, umożliwiający personelowi niebędącemu działem IT efektywne zarządzanie siecią. W prosty sposób można chociażby stworzyć do 5 identyfikatorów SSID, co pozwala stworzyć różne sieci, dla różnych celów. Każdą z tych sieci bezprzewodowych możemy przy tym łatwo, za pomocą kreatora, skonfigurować pod kątem parametrów takich jak np. limit czasu i szybkości połączenia, ale też sposób logowania. W ten sposób inną sieć wykorzysta gość naszej kawiarni, do innej połączy się ze swoich smartfonem pracownik, a na jeszcze innej będą działały komputery PoS. Te ostatnie zresztą muszą działać bez przerwy i nie mogą być podatne na problemy z siecią. Takie zdarzenia mogą prowadzić do utraty przychodów. Dzięki ExpertWiFi manager naszej kawiarni może dodatkowo zabezpieczyć ten element funkcjonowania firmy. Nawet jeśli wystąpi nieoczekiwana awaria, rozwiązanie awaryjne z podwójną siecią WAN automatycznie przełącza się na połączenie zapasowe, utrzymując system POS w trybie online i operacyjny. Zapasowym WAN może być np. smartfon.

Załóżmy jednak, że nasza kawiarnia osiągnęła już pewien sukces i właśnie otwieramy dwie kolejne. Czy to wymaga już złożonej administracji i zbudowania działu IT? Niekoniecznie. Seria ExpertWiFi pozwala także na stworzenie VPN typu site-to-site dla bezpiecznych połączeń z odległymi lokalizacjami i obsługuje zarządzanie wieloma lokalizacjami, umożliwiając właścicielom firm posiadających wiele miejsc pracy połączenie wszystkich urządzeń sieciowych w ramach jednego konta administratora.

Skoro konfiguracja jest prosta, czy użytkownicy naszej sieci powinni obawiać się o kwestię bezpieczeństwa? Tak… ale tylko dlatego, że na ten aspekt powinniśmy zawsze zwracać uwagę i nic nie zastąpi czujności. Niemniej jednak zabezpieczenia, jakie ASUS udostępnił w serii ExpertWiFi są godne pochwały. Urządzenia obsługują szyfrowanie WPA3, a producent zadbał o wysoką jakość oprogramowania poprzez regularne aktualizacje. Dodatkowo, urządzenia te obsługują AiProtection Pro – funkcję realizowaną we współpracy z Trend Micro, która chroni podłączone urządzenia przed zagrożeniami cybernetycznymi, oferując kontrolę dostępu do urządzeń, bezpieczne przeglądanie i skanowanie bezpieczeństwa jednym dotknięciem. Na urządzeniach z serii ExpertWiFi może funkcjonować także funkcja Instant Guard zapewniająca bezpieczny dostęp do Internetu. Pozostaje więc skupić się na, w naszym przykładzie, robieniu kawy.

Z czego składa się seria ExpertWiFi?

Mówimy o całej serii urządzeń, więc wypadałoby je przedstawić. Ponieważ seria ExpertWiFi jest nowa, to póki co nie stanowi bardzo licznego portfolio, ale zapewne będzie się systematycznie rozrastać. Wychodząc od podstawowego rozwiązania dla stosunkowo niewielkich obiektów, musimy wspomnieć o routerze ExpertWiFi EBR63, który dzięki budowie polegającej na połączeniu klasycznego switcha, routera i access pointa o 4 antenach, z pełną obsługą WiFi6, a także wspomnianym wcześniej podwójnym WAN, jest znakomitą opcją… na przykład dla niewielkiej wciąż kawiarni.

Jeśli jednak nasz obiekt nieco urósł, do tego wzbogacił się np. o ogródek i zajmuje tym samym znacznie więcej miejsca, dobrym rozwiązaniem może być stworzenie sieci typu mesh. Jest to typ sieci, który polega na większej liczbie “rozmawiających ze sobą” routerów, zwykle dwóch. Takim właśnie zestawem dwóch routerów jest ExpertWiFi EBM68 – nowy system ASUS dla zbudowania sieci typu mesh wszędzie tam, gdzie pojedynczy router może po prostu nie dać sobie rady zarówno z zasięgiem, jak i liczbą podłączonych urządzeń.

No dobrze, ale co jeśli odejdziemy na chwilę od przykładu kawiarni i przejdziemy do obiektu wyraźnie większego? Załóżmy na chwilę iż właściciel naszej przykładowej kawiarni postanowił założyć hotel (naturalnie, z kawiarnią przy hotelowym hobby). W takim przypadku mówimy o potrzebie pokrycia zasięgiem zdecydowanie większych przestrzeni. Wbrew pozorom, to nadal proste – możemy zastosować tu kilka rozwiązań z rodziny ExpertWiFi.

W praktyce nie potrzeba więc wiedzy eksperckiej, by zbudować dobrze funkcjonującą sieć w małej i średniej firmie. Nie ma konieczności także by inwestować w bardzo drogi sprzęt klasy enterprise. Solidną, stabilną i tylko pozornie prostą sieć, skonfigurujemy bowiem sami. Nawet jeśli na kawie znamy się lepiej niż na sieciach.

 

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE