ZIPSEE „Cyfrowa Polska” – Branża elektroniczna apeluje do Związku Banków Polskich w sprawie split payment.
Mariusz Laurisz
ZIPSEE „Cyfrowa Polska”, który zrzesza największe firmy w Polsce z branży nowoczesnych technologii zaapelował do Związku Banków Polskich o wsparcie wprowadzanego przez rząd mechanizmu split payment. Przedsiębiorcy liczą, że banki dostosują system bankowy do nowych regulacji jeszcze przed wejściem w życie nowego obowiązku tak, aby przedsiębiorcy mieli czas na przetestowanie mechanizmu.
Jak zauważa ZIPSEE „Cyfrowa Polska”, funkcjonowanie firm, zwłaszcza branży związanej z nowoczesnymi technologiami, która przez ostatnie lata była celem karuzel VAT-owskich, opiera się w dużej mierze na zaufaniu do potencjalnych kontrahentów. A ono niestety przez działalność przestępców podatkowych bardzo mocno zostało w ostatnim czasie nadszarpnięte. Skutek jest taki, że polscy przedsiębiorcy mają problemy np. z uzyskaniem ubezpieczenia od transakcji oraz mają mniejsze szanse w wyścigu z zachodnią konkurencją. Z kolei zagraniczne firmy boją się inwestować w Polsce. – By odwrócić te negatywne trendy, rynek potrzebuje stabilizacji i nowych, gwarantujących bezpieczeństwo norm prawnych. Dlatego tak oczekiwaną przez nas regulacją jest split payment, którego wprowadzenie z całą pewnością pomoże w odbudowie wzajemnego zaufania pomiędzy kontrahentami w Polsce i na rynkach zagranicznych. Spowoduje też, że biznes będzie się lepiej rozwijał, wzrosną wpływy do budżetu państwa, z kolei banki zyskają bardziej wiarygodnych klientów – podkreślił w liście do ZBP Michał Kanownik.
Split payment potrzebuje wsparcia banków
W ocenie Związku wprowadzenie split payment pozwoli skutecznie egzekwować należne wpływy z podatków do budżetu państwa oraz poprawi sytuację polskich przedsiębiorców, którzy nie będą musieli martwić się o przyszłość swoich firm i będą mogli bezpiecznie funkcjonować na rynku nie narażając się na działania oszustów. – Jako przedsiębiorcy liczymy, że sektor bankowy wyjdzie naprzeciw oczekiwaniom biznesu i będzie partnerem dla biznesu i administracji we wprowadzeniu tego rozwiązania – zwrócił się do Związku Banków Polskich prezes ZIPSEE „Cyfrowa Polska”. – Mamy nadzieję na sprawne i szybkie dostosowanie systemu bankowego do nowych wytycznych tak, aby przedsiębiorcy jeszcze przed 1 kwietnia 2018 r., od kiedy, jak planuje rząd, transakcje będą mogły być rozliczane w formie podzielonej płatności, mogli przetestować nowy mechanizm w praktyce – dodał.
Wdrożenie podzielonej płatności to dobra inwestycja
ZIPSEE „Cyfrowa Polska” zdaje sobie sprawę z tego, że Polska będzie pierwszym krajem, w którym split payment zostanie wprowadzony na tak szeroką skalę, co może budzić obawy. Jednak zdaniem branży nowoczesnych technologii doświadczenie innych państw, takich jak Czechy czy Włochy, gdzie elementy split payment obowiązują, pokazuje, że mechanizm ten się sprawdza. W samych Włoszech, w których split payment ogranicza się do rozliczeń z instytucjami publicznymi, w ciągu ostatniego roku udało się odzyskać niemal 2 mld euro. – Dlatego choć wprowadzenie tego modelu w Polsce wiąże się z najróżniejszymi problemami technicznymi i kosztami oceniamy, że są one warte tej inwestycji, która zwróci się w najbliższych latach – napisał w liście prezes Kanownik. I zaapelował: – Mamy nadzieję, że Związek Banków Polskich rozumie naszą determinację w dążeniu do wprowadzenia split payment oraz że będzie on partnerem wspierającym budowę tego mechanizmu i sprawnego wdrożenia go w życie.
O ZIPSEE „Cyfrowa Polska”
Związek Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego Branży RTV i IT „Cyfrowa Polska” to branżowa organizacja pracodawców o charakterze non-profit, zrzeszająca największe firm z branży RTV i IT – producentów, dystrybutorów i importerów działających na polskim rynku.
Członkami ZIPSEE „Cyfrowa Polska” są AB S.A., ABC Data S.A., Action. S.A., ALSO Polska Sp. z o.o., Canon Polska Sp. z o.o., Gibson Innovations Poland Sp. z o. o., HP Inc Polska Sp. z o.o., Ingram Micro Poland Sp. z o.o., Komputronik S.A., LG Electronics Polska Sp. z o.o., Microsoft Mobile Sales International OY (S A) Oddział w Polsce, Nerlo Data S.A., NTT System S.A., Panasonic Marketing Europe GmbH Oddział w Polsce Sp. z o.o., Praxis Invent Sp. z o.o. S.K., Samsung Electronics Polska Sp. z o.o., Sharp Electronics GMBH Sp. z o.o., Sony Europe Limited Oddział w Polsce Sp. z o.o., Tech Data Polska Sp. z o.o., Ingram Micro Poland Sp. z o.o., Google Inc.