Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Wdrożenie 5G oznacza 4,2 mld euro dla polskiej gospodarki w ciągu dekady, ocenia decyzję o rozstrzygnięciu aukcji 5G, Andrzej Dulka, prezes PIIT

Prezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji skomentował rozstrzygnięcie aukcji przeprowadzonej przez UKE. Urząd przyznał pasma po 100 MHz z zakresu 3,6 MHz Polkomtelowi, P4, Orange i T-Mobile. Andrzej Dulka chwali decyzję, która jego zdaniem przyspieszy rozwój sieci 5G i przyczyni się do rozwoju gospodarczego Polski.

Pomimo ponad trzyletniego oczekiwania na aukcję częstotliwości, UKE w ekspresowym tempie od wpłynięcia ostatnich zgłoszeń (ostateczny termin upłynął 8 sierpnia) poinformował o rozstrzygnięciu przetargu. Operatorzy zapłacą za 15-letnie koncesje łącznie 1,9 miliarda złotych.

 

Z punktu widzenia rynku jest to niezwykle istotna informacja. Na świecie już ponad 170 operatorów sieci komórkowych udostępnia swoim klientom usługi 5G. Także w Polsce wszyscy już operatorzy będą mogli w pełni zacząć pracować nad wykorzystaniem możliwości, które taka sieć daje. Według ostatnich szacunków PwC, do roku 2030 roku upowszechnienie tej technologii przyczyni się do wzrostu światowego PKB o 1,3 biliona dolarów amerykańskich. Komisja Europejska szacuje, że sieci 5G mają potencjał, aby stworzyć 2 miliony miejsc pracy we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Jeżeli chodzi o Polskę, szacunkowe korzyści dla naszego kraju oscylują w granicach 4,2 miliarda euro w ciągu najbliższej dekady. Technologia 5G ma odgrywać kluczową rolę zwłaszcza w ożywieniu gospodarczym po pandemii oraz napędzać dalszą falę cyfrowych innowacji – powiedział Andrzej Dulka Prezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji.

 

Teraz piłka jest po stronie operatorów, których zadaniem będzie zrealizowanie inwestycji i spełnienie wymagań wypracowanych na etapie konsultacji. Będzie to wymagało przygotowania infrastruktury oraz współpracy z administracją państwową. PIIT zwraca uwagę na konieczność obalania barier administracyjnych oraz zmniejszenia ryzyka, m.in. poprzez zwiększanie możliwości pozyskiwania kapitału, który ma pochodzić również ze wsparcia pomocy publicznej. Aby sieć 5G przyniosła oczekiwane rezultaty dla polskiej gospodarki, konieczne będzie także kreowanie nowych potrzeb związanych z jeszcze szybszą i niezawodną wymianą danych, co umożliwi zastosowanie nowych rozwiązań w wielu branżach, takich jak przemysł, czy medycyna.

 

Doczekaliśmy się w końcu uruchomienia pierwszego pasma 5G – UKE rozstrzygnęło aukcję na częstotliwości 3,6 GHz

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE