Unia Europejska za miliard euro stworzy własną sieć superkomputerową – Rada Europy przyjęła rozporządzenie w sprawie ustanowienia Europejskiego Wspólnego Przedsięwzięcia w dziedzinie Obliczeń Wielkiej Skali (EuroHPC).
Mariusz Laurisz
Rada Europy przyjęła rozporządzenie w sprawie ustanowienia Europejskiego Wspólnego Przedsięwzięcia w dziedzinie Obliczeń Wielkiej Skali (EuroHPC) – nowej struktury prawnej i finansowej, w ramach której połączone zostaną zasoby z 25 państw europejskich przeznaczone na budowę infrastruktury obliczeń superkomputerowych i danych. Projekt ma wystartować w listopadzie 2018 roku i będzie kosztował Unię miliard euro.
Inicjatywa o nazwie EuroHPC została przedstawiona przez Komisję Europejską w styczniu br. W ramach projektu powstanie europejska infrastruktura superkomputerowa. Wydajne maszyny mają zapewnić przedsiębiorstwom działającym w Unii dostęp do usług obliczeniowych koniecznych do tworzenia innowacyjnych produktów. W czwartek poinformowano, że Rada Europy przyjęła rozporządzenie w sprawie ustanowienia Europejskiego Wspólnego Przedsięwzięcia w dziedzinie Obliczeń Wielkiej Skali (EuroHPC).
W ramach planowanej sieci połączone zostaną zasoby z 25 państw europejskich przeznaczone na budowę infrastruktury obliczeń superkomputerowych i danych, a także na wspieranie badań i innowacji w tej dziedzinie realizowanych przez środowiska akademickie, przedsiębiorstwa i przemysł. Ta struktura zapewni użytkownikom publicznym i prywatnym z Europy lepszy dostęp do obliczeń superkomputerowych, które są niezbędne do wspierania konkurencyjności i innowacji. Projekt EuroHPC zostanie uruchomiony w listopadzie br. i będzie funkcjonować do końca 2026 r. Według twórców tej koncepcji współpraca ma zasadnicze znaczenie dla konkurencyjności i niezależności UE pod względem gospodarki opartej na danych, gdyż obecnie przemysł UE wykorzystuje ponad 33 proc. zasobów w zakresie obliczeń superkomputerowych na świecie, a sam zapewnia ich jedynie 5 proc.
EuropHPC będzie dysponowało budżetem w wysokości 1 mld euro, z czego połowa pochodzić będzie z budżetu UE, natomiast drugą połowę zapewnią uczestniczące europejskie państwa członkowskie. Dodatkowe zasoby o wartości ponad 400 mln euro będą pochodzić od partnerów prywatnych.
Zgodnie z zapowiedziami głównymi obszarami działalności EuroHPC będą:
- Ogólnoeuropejska infrastruktura obliczeń superkomputerowych oraz zakup i eksploatacji w UE dwóch superkomputerów spośród 5 najlepszych na świecie, a także co najmniej dwóch innych superkomputerów spośród 25 obecnie najlepszych na świecie. Urządzenia te będą połączone z istniejącymi superkomputerami krajowymi i będą udostępniane użytkownikom publicznym i prywatnym w całej Europie do wykorzystania w ponad 800 obszarach zastosowań naukowych i przemysłowych.
- Wspierania rozwoju europejskiego ekosystemu obliczeń superkomputerowych, stymulowanie przemysłu dostaw technologii oraz udostępnianie zasobów w zakresie obliczeń superkomputerowych w wielu obszarach zastosowań dużej liczbie użytkowników publicznych i prywatnych, w tym małych i średnich przedsiębiorstw.
Polska w projekcie EuroHPC.
Polska jest jednym z krajów wspólnoty uczestniczących w projekcie EuroHPC. W dłuższej perspektywie Komisja Europejska zaproponowała zainwestowanie w projekt 2,7 mld euro na rzecz wzmocnienia obliczeń superkomputerowych i przetwarzania danych w Europie w ramach przedstawionego w maju 2018 r. programu „Cyfrowa Europa” na lata 2021–2027. Dodatkowe środki mają zapewnić dostępność światowej klasy superkomputerów i ich szersze wykorzystanie zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym, w tym małych i średnich przedsiębiorstwach.