Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Smart home może stać się furtką do naszej prywatności. Sprawdź, jak się chronić.

Urządzenia typu “smart home” coraz częściej stanowią nieodzowny element wyposażenia naszych mieszkań. W Wielkiej Brytanii jest już przeszło 2,2 mln inteligentnych domów, a w Polsce rynek ten rośnie w dwucyfrowym tempie. Niestety, codzienne udogodnienia mogą stać się również furtką dla cyberprzestępców, którzy zagrażają naszej prywatności – ostrzegają specjaliści Check Point Software.

Niezależnie od tego, czy jest to głośnik, który może tworzyć listę zakupów, dzwonek do drzwi z kamerą zdalnego dostępu czy system obsług oświetleniem, urządzenia smart home, stały się częścią naszego życia i nic nie wskazuje, by miało się to zmienić. Chociaż gadżety zapewniają konsumentom dużą wygodę, to jednocześnie zwiększają liczbę punktów dostępu, które hakerzy mogą wykorzystać m.in. do kradzieży osobistych informacji.

Dochodzenie przeprowadzone przez Which? wykazało, że domy wyposażone w inteligentne urządzenia są podatne średnio na 12 000 ataków hakerskich lub skanowań w ciągu zaledwie jednego tygodnia, co ukazuje rozmiar problemu związanego z ich bezpieczeństwem. W mediach pojawiają się niepokojące relacje dotyczące inteligentnych urządzeń słuchających prywatnych rozmów czy hakerów wykorzystujących urządzenia z zainstalowanymi kamerami, w celu podglądania naszego życia.

Jakby tego było mało, ci cyberprzestępcy mogą pójść o krok dalej i skorzystać z przejścia na pracę zdalną, aby – wykorzystując niezabezpieczone smart rozwiązania – podłączyć się do Wi-Fi i uzyskać dostęp do sieci firmowej.

 

Wojciech Głażewski, Country Manager firmy Check Point Software w Polsce

 

– Zwykle doskonale zdajemy sobie sprawę z środków ostrożności, jakie należy podjąć, aby uniemożliwić włamywaczom wejście do naszych domów i kradzież naszego mienia. Najczęściej jednak przeoczamy ukryte zagrożenia, jakie stwarzają nasze inteligentne urządzenia domowe, które pozwalają hakerom o złowrogich zamiarach nas podglądać czy słuchać naszych rozmów prowadzonych w zaciszu własnego domu – mówi Wojciech Głażewski, Country Manager firmy Check Point Software w Polsce.

 

7 wskazówek bezpieczeństwa od ekspertów Check Point Software:

1. Aktualizuj oprogramowanie: trzymanie ręki na pulsie i bieżące aktualizowanie urządzeń jest koniecznością, aby chronić dom i dane. Sposób w jaki hakerzy próbują atakować urządzenia, ciągle się zmienia, dlatego ważne jest, aby mieć najnowszą formę ochrony przed tymi ewoluującymi zagrożeniami.

2. Skonfiguruj samodzielną sieć Wi-Fi dla swoich urządzeń: Większość routerów umożliwia utworzenie oddzielnej sieci dla inteligentnych urządzeń domowych, co stworzy więcej przeszkód dla hakerów podczas próby uzyskania dostępu do reszty urządzeń. Można również rozważyć utworzenie „ustawienia gościa” dla swojego Wi-Fi, które nadal pozwoli znajomym i rodzinie na dostęp do Internetu, ale bez dodatkowego ryzyka związanego z zapisywaniem lub wirtualnym udostępnianiem danych logowania do sieci podstawowej.

3. Podnieś poziom swoich haseł: w przypadku tworzenia silnych haseł dla urządzeń, upewnij się, że są one losowe, a z pewnością nie powiązane z informacjami o właścicielu. Informacje te są relatywnie łatwo dostępne dla cyberprzestępców i nie zapewniają najlepszej ochrony. Jeśli okaże się, że skomplikowane hasła są trudniejsze do zapamiętania, rozważ skorzystanie z menedżera haseł!

4. Podwójne uwierzytelnianie: Ustawiając dodatkową formę uwierzytelniania, znaną jako uwierzytelnianie dwuskładnikowe lub 2FA, hakerzy mogą się zniechęcić podczas próby uzyskania dostępu do Twoich urządzeń. Chociaż stanowi to niewielką niedogodność dla użytkownika, to nic w porównaniu z zamieszaniem, jakie może spowodować haker, gdy uzyska dostęp do inteligentnych urządzeń domowych.

5. Szyfrowanie: Upewniając się, że router używa najwyższego poziomu szyfrowania, można chronić swoje dane przed zagrożeniami. Jednocześnie nie powinniśmy zapominać o wewnętrznych przedłużaczach Wi-Fi lub domowych sieciach Powerline, które mają ustawienie umożliwiające szyfrowanie w sieci domowej. Zapewni to dodatkową warstwę ochrony nie tylko routera, ale także inteligentnych urządzeń.

6. Zmień domyślne hasło na routerze: Większość routerów otrzymuje proste domyślne hasło, aby umożliwić łatwą konfigurację podczas pierwszej instalacji, ale w rezultacie hakerzy mogą je łatwo odgadnąć. W Internecie istnieją nawet listy najpopularniejszych haseł.

7. Chroń swoje urządzenia służbowe: ponieważ coraz częściej pracujemy z domu, ważnym jest, aby urządzenia służbowe były co najmniej tak samo chronione, jak urządzenia osobiste, w momencie podłączenia do domowej sieci Wi-Fi. Upewnijmy się, że są zaktualizowane do najnowszej technologii chroniącej przed złośliwym oprogramowaniem. Zapewniając im bezpieczeństwo, możesz zmniejszyć zagrożenie dla Twoich smart urządzeń.

 

– Z każdym mijającym rokiem obserwujemy stały trend, w którym hakerzy stają się coraz bardziej agresywni, wykorzystując, każdą nadarzającą się okazję. W bieżącym krajobrazie cybernetycznym, nie można zakładać, że wyjątkowe przypadki nam się nie przydarzą. Wszyscy właściciele smart urządzeń powinni podjąć dodatkowe środki ostrożności, by chronić swoją prywatność i wrażliwe informacje, do których mamy dostęp z domowej sieci. – dodaje ekspert firmy Check Point.

 

Eksperci Cisco Talos wskazują, jak zmieniły się sposoby działania cyberprzestępców.

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE