Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Sektor technologiczny i praca zdalna idą w parze. Nowe badanie dotyczące rynku pracy w IT.

Zatrudnienie hybrydowe lub zdalne sięga już 60% całości globalnych miejsc pracy w sektorze technologicznym. 

Praca zdalna była zjawiskiem powszechnym w jednej branży nawet przed pandemią. Chodzi oczywiście o software IT, w którym to zatrudnienie z udziałem pracy hybrydowej było popularne przed 2020 rokiem. Dziś jednak sytuacja jest inna, bowiem popularność tej formy rozszerzyła się. Branży IT przygląda się firma Joppy, która uruchomiła piątą edycję swojego corocznego “Raportu o wynagrodzeniach i ekosystemie technologicznym”.

Software IT cechuje się brakiem bezrobocia i ogromnym zapotrzebowaniem na fachowców. Według badania przeprowadzonego przez Joppy, ogólny przeciętny czas zatrudnienia wynosi 41 dni od publikacji oferty. Z badania wynika także, że 98 na 100 programistów nie stawia na pierwszym miejscu wielkości firmy, ale lokalizację stanowiska, ceniąc przede wszystkim model hybrydowy lub całkowicie zdalny. Praca w 100% z biura nie jest mile widziana. Dlatego, zgodnie z badaniem, oferty pracy typu zdalnego lub hybrydowego wzrosły w ciągu ostatniego roku o 25%, osiągając obecnie 60% całości. Tak, większość oferowanych stanowisk w sektorze to praca zdalna lub hybrydowa.

Na co jeszcze zwracają uwagę pracownicy? Z badania Joppy wynika, że poza wynagrodzeniem kandydaci cenią sobie elastyczny grafik (55%) i ułatwienia relokacji (55%), płatne szkolenia (35%), wyżywienie (24%) i kursy językowe (23%).

Jeśli chodzi o najbardziej pożądane języki programowania i wiedzę techniczną, z ofert wynika, że ​​Java i C#/.NET to języki najbardziej poszukiwane przez firmy konsultingowe, podczas gdy startupy wymagają przede wszystkim Node.JS i Python. Javascript nadal przoduje w ogłoszeniach o pracę w Frontend i Full Stack, a Python jest najbardziej poszukiwanym językiem w ofertach Big Data (60%). Wreszcie w Mobile wyraźnie wzrosła liczba ofert na iOS, spadła na Androida, choć paradoksalnie wśród nowych profesjonalistów jest większa znajomość Androida.

Jeśli chodzi o rotację pracowników, sektor IT jest bardzo konkurencyjny, a profesjonaliści stale otrzymują atrakcyjne oferty pracy, co powoduje dużą zmienność. Zjawisko to jest redukowane na stanowiskach o większej odpowiedzialności, takich jak CTO, którzy pozostają w firmie o 58% dłużej niż typowi pracownicy techniczni. Tak więc, podczas gdy średni czas pracy programisty wynosi 1,7 roku, stanowiska kierownicze trwają średnio 2,7 roku. Oczekiwania płacowe wzrosły o 5% w porównaniu z 2021 r (wśród stanowisk seniorskich o 7%).

 

Kongres Partnerów HPE 2023 – “Partnerzy są wpisani w DNA naszej firmy” – podkreślił Marek Hojda, Channel & Ecosystems Sales Manager w HPE Polska

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE