Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Rynek wierzytelności w Polsce 2023 – Średnia wartość zadłużenia przekracza 8,5 tys. zł!

O 9,5 proc. r/r wzrosła wartość wierzytelności obsługiwanych przez firmy zarządzające wierzytelnościami, zrzeszone w Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce (ZPF). Co piąty dłużnik ma więcej niż jedno zobowiązanie do spłaty.

159,4 mld zł – to kwota wierzytelności obsługiwanych przez 17 podmiotów, liderów sektora wierzytelności w Polsce, zrzeszonych w ZPF. Taki wynik przynosi najnowsza edycja raportu ZPF „Wielkość polskiego rynku wierzytelności” po I kw. 2023 r. Według zebranych przez ZPF danych ta wartość wzrosła o 9,5 proc. r/r. Jednocześnie przedsiębiorstwa podały, że obsługują 18,7 mln wierzytelności (+1,2 proc. r/r).

 

– Dane od przedstawicieli branży są gromadzone przez ZPF co kwartał. Wynika z nich, że od początku 2018 r. wartość nominalna wierzytelności wzrastała średnio o 2,8 proc. w ujęciu kwartalnym oraz o 12,3 proc. w ujęciu rocznym – wylicza Marcin Czugan, prezes ZPF.

 

Rośnie średnia wartość długu. Jaki udział multidłużników?

Według danych ZPF na podstawie ankiet z podmiotów zarządzających wierzytelnościami średnia wartość pojedynczego zobowiązania obsługiwanego przez firmę windykacyjną to 8,54 tys. zł. Wzrosła ona o 8,2 proc. w porównaniu do I kw. 2022 r. Informacje od firm biorących udział w badaniu ZPF pokazują również, że 21,8 proc. dłużników ma u nich do spłaty więcej niż jedno zobowiązanie.

 

Barometr Rynku Wierzytelności. Ile wyniósł w I kw. 2023?

W raporcie ZPF został opublikowany najnowszy wynik Barometru Rynku Wierzytelności (BRW-ZPF). To opracowywany cyklicznie przez ZPF wskaźnik nastrojów wśród zarządzających podmiotami z branży. Najnowszy odczyt BRW-ZPF to 68,1 pkt. Z kolei wskaźnik wyprzedzający BRW-ZPFw wyniósł 65,6 pkt.

 

„Drugi kwartał z rzędu zarządzający wskazują, że bieżąca sytuacja finansowo-majątkowa ich przedsiębiorstw jest dobra (50 proc.) lub zadowalająca (50 proc.), a dodatkowo ponad 60 proc. zarządzających nie przewiduje zmian w tym zakresie w najbliższych miesiącach” – podaje raport ZPF.

 

O wynikach Barometru Rynku Wierzytelności oraz największych barierach rozwoju sektora wierzytelności można przeczytać na stronie: https://zpf.pl/barometr-rynku-wierzytelnosci-zpf-co-trzecia-firma-planuje-zwiekszyc-zatrudnienie/

 

Dni Zarządzania Wierzytelnościami 14-16 września we Wrocławiu

Właśnie o barierach, ale także pespektywach rozwoju branży zarządzania wierzytelnościami przedstawiciele firm będą rozmawiać podczas Dni Zarządzania Wierzytelnościami, organizowanych przez ZPF. To największe wydarzenie branżowe w Polsce potrwa od 14 do 16 września we Wrocławiu. W jego ramach zostanie zorganizowany XIV Kongres Zarządzania Wierzytelnościami, Drzwi otwarte w firmach windykacyjnych, a także charytatywny bieg ZPF RUN.

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami na temat wydarzenia: https://zpf.pl/dni-zarzadzania-wierzytelnosciami/

 

Microsoft Inspire – konferencja partnerska z całym szeregiem nowości związanych z AI

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE