Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Rosyjskie procesory Baikal dwukrotnie droższe z powodu niedoborów i problemów logistycznych

Ceny procesorów zaprojektowanych przez rosyjskie firmy podwoiły się ze względu na wysoki popyt i skomplikowaną logistykę, donosi Kommersant. Warto zauważyć, że Baikal Electronics twierdzi, że jego partnerzy sprzedają pozostałości ze swoich zapasów, podczas gdy niektórzy lokalni producenci sprzętu sugerują, że chipy są nadal w produkcji, tylko ich produkcja stała się droższa.

Ceny procesorów zaprojektowanych przez Baikal Electronics i MCST znacznie wzrosły od początku roku, według źródeł w rosyjskim łańcuchu dostaw komputerów PC cytowanych przez Kommersant. Wzrost cen nastąpił z powodu rosnącego popytu na takie chipy przez rosyjskich producentów komputerów PC, serwerów i systemów pamięci masowej.

“Produkcja rosyjskich chipów w zagranicznych fabrykach stała się bardziej złożona, co prowadzi do wydłużenia łańcuchów logistycznych, a w konsekwencji do wzrostu kosztów końcowego komponentu” – powiedział Sergey Ovchinnikov, dyrektor generalny Norsi-Trans, producenta serwerów i systemów pamięci masowej. Powiedział również, że cena rodzimych procesorów skutecznie podwoiła się od początku roku.

Po rozpoczęciu przez Rosję wojny na pełną skalę przeciwko Ukrainie 24 lutego 2022 r., wiodący producenci procesorów – AMD i Intel – opuścili kraj, a władze Tajwanu zakazały eksportu zaawansowanych chipów produkowanych przez lokalne zakłady produkcyjne do Rosji i na Białoruś. Tymczasem, w oparciu o twierdzenia dyrektora generalnego Norsi-Trans, wygląda na to, że co najmniej jedna fabryka nadal produkuje chipy dla rosyjskich deweloperów. Nie jest jasne, czy producent ten znajduje się poza Tajwanem, czy też tajwański producent chipów produkuje chipy i dostarcza je do kraju trzeciego zamiast do Rosji. Nie ma potwierdzenia, że chipy Baikal i MCST są rzeczywiście produkowane przez jakąkolwiek fabrykę.

Ale ceny rosyjskich chipów rzeczywiście wzrosły. Dwurdzeniowy BE-T1000 P5600 SOC (system-on-chip) firmy Baikal Electronics oparty na architekturze MIPS32r5 kosztował w 2018 roku 3990 rubli. Jego cena pozostała w dużej mierze niezmieniona aż do tego roku. SoC kosztuje teraz 8900 rubli w sklepie ChipDip, co stanowi wzrost o 123% od 2018 roku.

Przedstawiciel Baikal Electronics powiedział dziennikowi biznesowemu, że ta inflacja cen odnosi się do sprzedaży starszych zapasów, nad którymi firma nie ma kontroli. “W takiej sytuacji ustalanie cen leży całkowicie w gestii partnera i podlega jego jurysdykcji” – powiedział rzecznik Baikal. MCST powstrzymało się od komentarza, podobnie jak ChipDip.

Maxim Koposov, dyrektor generalny Promobit (znanej z komputerów PC, serwerów i podsystemów pamięci masowej sprzedawanych pod marką Bitblaze), powiedział podobno, że wszystkie chipy Baikal Electronics i MCST ostatnio zdrożały. Jako powód podał zwiększony popyt i ograniczoną podaż, dodając, że “coraz więcej firm ogłasza produkty oparte na rosyjskich procesorach”. Tymczasem większość z tych systemów nie może być produkowana w masowych ilościach z powodu niedoborów chipów. W rezultacie rosyjscy producenci komputerów i serwerów polegają obecnie głównie na imporcie procesorów x86 z szarej strefy.

“Na przykład, wypuściliśmy linię produktów opartych na x86”, powiedział Koposov. “Nikt nie chce pracować ze stratą lub na granicy opłacalności, zwłaszcza biorąc pod uwagę możliwość włączenia produktów opartych na zagranicznych komponentach do rejestru Ministerstwa Przemysłu i Handlu”.

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE