Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Riken i Fujitsu wdrażają drugi komputer kwantowy i zdobywają nagrodę

Japońskie konsorcjum partnerów badawczych zdobyło nagrodę za pomyślne opracowanie wysokowydajnej hybrydowo-kwantowej platformy obliczeniowej.

Konsorcjum złożone z Riken, Fujitsu, NTT, Osaka University, National Institute of Information and Communications Technology oraz National Institute of Advanced Industrial Science and Technology zwyciężyło w konkursie Japan Industrial Technology Awards. Nagroda została przyznana za opracowanie przez konsorcjum wysokowydajnej platformy obliczeniowej, która wykorzystuje drugi wyprodukowany w Japonii nadprzewodzący komputer kwantowy.

Platforma konsorcjum wdraża skalowalną architekturę chmury, która umożliwia “płynne działanie” komputerów kwantowych i symulatorów kwantowych w celu przyspieszenia współpracy między różnymi firmami.

Projekt nadprzewodzącego układu kwantowego zaproponowany przez japońską instytucję badawczą Riken wykorzystuje unikalny trójwymiarowy układ montażowy ze skalowalnością, która według konsorcjum może wspierać ekspansję do poziomu 1000 kubitów.

Pierwszy wyprodukowany w kraju 64-qubitowy nadprzewodnikowy komputer kwantowy został opracowany przez Riken i Fujitsu i uruchomiony w marcu 2023 roku. Wykonany w Riken RQC-Fujitsu Collaboration Center jest dostępny za pośrednictwem chmury do zastosowań niekomercyjnych.

Drugi komputer kwantowy został wdrożony w październiku 2023 r. przez konsorcjum w celu promowania badań i rozwoju przemysłowego. Jest on częścią hybrydowej platformy obliczeń kwantowych, która obsługuje również 40-kubitowy symulator kwantowy Fujitsu, który według konsorcjum jest jednym z największych symulatorów na świecie.

Grupa badawcza twierdzi, że jej postępy pokazują zdolność japońskich technologii kwantowych do sprostania wymaganiom pierwszych etapów zastosowań przemysłowych.

Platforma została pochwalona za swoje możliwości technologiczne i uczynienie ważnego kroku w kierunku przemysłowego wykorzystania komputerów kwantowych w Japonii oraz promocję praktycznego zastosowania technologii kwantowej w różnych dziedzinach, takich jak materiały, finanse i odkrywanie leków.

Na początku tego roku Fujitsu dostarczyło superkomputer Japońskiej Agencji Meteorologicznej, aby pomóc władzom w prognozowaniu ekstremalnych warunków pogodowych podczas klęsk żywiołowych.

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE