Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Project Silica: Microsoft wykorzysta szklane pamięci masowe w swoich centrach danych

Centra danych Microsoftu w przyszłości będą przechowywały dane w pamięciach masowych wykonanych ze szkła. Takie zaskakujące stwierdzenie pojawiło się na blogu amerykańskiego producenta, a jednocześnie dostawcy usług chmurowych. Firma przekonuje, że przechowywanie danych w tej formie jest bardziej bezpieczne i przyjazne dla środowiska od stosowanych obecnie nośników.

Coś, co miało być jedynie eksperymentem, okazało się bardzo przydatną innowacją, która może przyczynić się nie tylko do zabezpieczenia istotnych dla ludzkości informacji, ale też ograniczy koszty i emisję CO2. W 2022 roku rząd Norwegii zaproponował Microsoftowi, aby firma opracowała nowy nośnik danych, który pozwoliłby przechować istotne dla ludzkości informacje przez setki, a nawet lat w niezmienionej formie. Biorąc pod uwagę te wytyczne, inżynierowie Microsoftu postawili na szkło, co okazało się strzałem w dziesiątkę. Efekty prac prowadzonych w centrach R&D amerykańskiego producenta pod nazwą Project Silica są na tyle obiecujące, że firma przewiduje ich wykorzystanie w przyszłości również w swoich centrach danych.

 

 

Główną wadą obecnie stosowanych taśm magnetycznych i dysków twardych do przechowywania m.in. backupów, jest ich trwałość. W efekcie jeśli chcemy zachować ważne dla nas informacje, co kilka lat musimy je przekopiować na nowy nośnik. To z kolei z jednej strony zabiera czas i moc obliczeniową, z drugiej zaś przyczynia się do zwiększania śladu węglowego. Rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie nośników, które zapewniłyby odpowiednią trwałość i integralność danych, a do tego nośniki wykonane ze szkła wydają się idealne.

 

 

Obecnie technologia wymaga jeszcze dopracowania, jednak wstępne testy wyglądają obiecująco. Dane zapisane na szklanych płytkach w postaci wokseli (trójwymiarowych pikseli) zajmują niewiele miejsca i są odporne na takie czynniki jak woda, temperatura, zarysowania, a nawet impulsy elektromagnetyczne.

Tak wykonana szklana płytka pomieści 7 TB danych i pozwoli przechować informacje przez nawet 10 tys. lat. Oczywiście, tak zapisanych informacji nie da się zmienić, co może wydawać się pewnym ograniczeniem, jednak w przypadku backupu ma to drugorzędne znaczenie. Bardziej istotne będzie dopracowanie sposobów na szybsze zapisywanie i dekodowania informacji zapisanych na szklanych nośnikach, nad czym pracują już cztery laboratoria Microsoftu zaangażowane w Project Silica.

 

IT RESELLER nr 353/2023 “Schneider Electric pomaga budować bardziej zrównoważoną przyszłość” – podkreśla w wywiadzie okładkowym Małgorzata Kasperska, wiceprezeska Schneider Electric – Secure Power Division MEE Cluster PL/CZ/SK/UA

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE