Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Pisanie bez klawiatury staje się rzeczywistością

Jak poinformowało w środę Ministerstwo Nauki i ICT, grupa badaczy kierowana przez naukowców z Korei Południowej opracowała pierwszą na świecie technologię meta-uczenia się skóry elektrycznej, która umożliwia pisanie bez klawiatury, jak podaje “The Korea Herald”.

Zespół badawczy Jo Sung-ho, profesora informatyki w Koreańskim Instytucie Zaawansowanej Nauki i Technologii, Ko Seung-hwana, profesora inżynierii mechanicznej na Uniwersytecie Narodowym w Seulu i Zhenana Bao, profesora inżynierii chemicznej na Uniwersytecie Stanforda, opracowali „spray-on smart skin” dla nowego programu.

Naukowcy rozpylili elektrycznie czuły płyn na skórze, aby automatycznie wytworzyć czułą siatkę o nanometrowej grubości, rozciągającą się od przedramienia do grzbietu dłoni. Siatka wytwarzała sygnały elektryczne, gdy ruch ręki powodował rozciąganie lub kurczenie się siatki. Sygnały elektryczne były odbierane przez moduł Bluetooth, który był przymocowany do końca siatki na przedramieniu. Zebrane informacje przesyłane były do komputera bezprzewodowo. Następnie naukowcy pozwolili sztucznej inteligencji komputera nauczyć się różnych ruchów ręki. Ostatecznie potwierdzili, że po kilku próbach określonych ruchów można wykonywać różne prace w przestrzeni wirtualnej.

Na przykład naukowcom udało się pisać na komputerze tylko ruchami dłoni i bez klawiatury po tym, jak inteligentna skóra w sprayu nauczyła się, jak poruszają się dłonie i palce, gdy osoba używa klawiatury do wpisywania określonych słów. Według naukowców nowy schemat był również w stanie narysować obiekt na ekranie, po prostu dotykając obiektu rękami z inteligentną skórą w sprayu.

MNiSW zwróciło uwagę, że istniejące urządzenia współpracujące z technologią elektrycznej skóry są w większości duże i mało elastyczne, a ich konstrukcje mają ograniczenia w reagowaniu na liczne problemy ze stawami w organizmie człowieka. Naukowcy dodali, że obecne urządzenia do noszenia mają trudności z rozszerzeniem na różne dziedziny, ponieważ opierają się na masowo gromadzonych danych z przeciwnościami w radzeniu sobie z różnymi użytkownikami i celami.

Ministerstwo podkreśliło, że badanie to przezwyciężyło ograniczenia związane z gromadzeniem danych masowych dla każdego ruchu i zwiększyło wszechstronność przyszłych urządzeń przeznaczonych do noszenia, ponieważ czujniki elektryczne można rozpylać bezpośrednio na skórę. „To badanie jest pierwszym przypadkiem, który łączy technologie elektrycznej skóry i najnowocześniejszej sztucznej inteligencji. Zarówno (nowo opracowany) sprzęt, jak i oprogramowanie zwiększyły wygodę użytkownika, wprowadzając innowacje technologiczne w dziedzinie metaverse, rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości, zdalnego leczenia i inżynierii robotów w przyszłości” – powiedzieli Jo i Ko.

Badanie zostało opublikowane w Nature Electronics, miesięczniku internetowym poświęconym recenzjom.

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE