Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Otwarte sieci światłowodowe. Szansa na rozwój szerokopasmowej infrastruktury telekomunikacyjnej w Polsce.

Cyfryzacja jest kluczowym elementem w dążeniu do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku, zgodnie z założeniami Europejskiego Zielonego Ładu. Fundamentem skutecznej transformacji cyfrowej jest zapewnienie dostępu wszystkim mieszkańcom kraju do powszechnej i niezawodnej infrastruktury szerokopasmowej.

Rozwiązaniem, które skutecznie adresuje tę kwestię, jest model otwartych sieci światłowodowych – obecnie jeden z najlepszych i najbardziej efektywnych sposobów wprowadzenia nowoczesnych usług cyfrowych na obszarach, na których brakuje dostępu do szerokopasmowego Internetu lub dostęp do niego jest ograniczony.

 

Popyt na światłowód nie hamuje

Wg UKE, w 2020 roku w Polsce przybyło 25 tys. km sieci światłowodowej, co sytuuje nasz kraj w europejskiej czołówce. Czynnikiem sprzyjającym rozbudowie infrastruktury szerokopasmowej jest przede wszystkim zwiększony popyt na szybkie usługi internetowe oraz środki unijne wspierające inwestycje operatorów telekomunikacyjnych budujących sieci światłowodowe.

Wyniki badań przedstawione w raportach m.in. „RegionyNEXERY” potwierdzają wzrost zapotrzebowania na dostęp do stabilnego i szybkiego łącza internetowego oraz coraz większą chęć korzystania z rozwiązań cyfrowych wśród mieszkańców wsi i małych miast, czyli tam, gdzie dotychczas brakowało sieci światłowodowych. Ponad połowa ankietowanych mieszkańców uznaje dostęp do szybkiego Internetu za istotniejszy niż liczbę połączeń komunikacyjnych w okolicy. Z badań wynika, że powszechny dostęp do szybkiego Internetu podnosi atrakcyjność miejsca zamieszkania i jakość życia. Jest również ważnym narzędziem wyrównującym szanse społeczne i edukacyjne.

 

Otwarte sieci sposobem na zapewnienie powszechnego dostępu do cyfrowego świata

Sieć o otwartym dostępie jest zasadniczo wyspecjalizowanym i ukierunkowanym modelem biznesowym, w którym pojedyncza sieć jest współdzielona w celu zapewnienia użytkownikowi końcowemu dostępu do wydajnego łącza internetowego. Model otwartych sieci jest obecnie jednym z najlepszych i najbardziej efektywnych sposobów podłączenia obszarów wiejskich do nowoczesnej infrastruktury telekomunikacyjnej. Umożliwia dostawcom usług dotarcie do abonentów bez konieczności samodzielnego wdrażania całkowicie nowej światłowodowej sieci dostępowej.

Zgodnie z danymi GUS 40% obywateli naszego kraju mieszka na wsi, a 12% w małych i średnich miastach. Dla porównania, w krajach rozwiniętych, na wsiach zamieszkuje ok. 20% ludności, jak pokazują europejskie dane. W związku z tym rośnie zapotrzebowanie na inwestycje w infrastrukturę szerokopasmową na tych terenach, a rządy i władze lokalne oraz prywatni inwestorzy na całym świecie, także w Polsce, zaczynają badać możliwość zastosowania rozwiązań opartych na otwartym modelu sieci światłowodowej.

Od kilku lat obserwujemy zwiększenie publicznego wsparcia w zakresie rozwoju sieci światłowodowej na terenie Polski, zwłaszcza na obszarach, gdzie nie powstała jeszcze infrastruktura szerokopasmowa. Rząd angażuje się w transformację cyfrową poprzez dotacje, wprowadzenie odpowiednich ram politycznych i programów krajowych, takich jak Konkurs Polska Cyfrowa, czy Program Operacyjny Polska Cyfrowa (POPC).

 

Cyfryzacja narzędziem wspomagającym osiągnięcie neutralności klimatycznej

Sieci światłowodowe to obecnie jedno z najnowocześniejszych rozwiązań, odpowiadające również na przyszłe cyfrowe potrzeby mieszkańców, stanowiące podstawę do rozwoju nowych technologii. Jako najbardziej zrównoważona technologia w zakresie infrastruktury telekomunikacyjnej, stanowi kluczowy element potrzebny do realizacji Europejskiego Zielonego Ładu, który zakłada osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku.

 

„Otwarte sieci światłowodowe” to jeden z wiodących tematów tegorocznego Forum Gospodarczego TIME, które odbędzie się w dniach 7-8 marca w Warszawie (www.fgtime.pl).

Najważniejsze zagadnienia 14 Forum Gospodarczego TIME “Wyzwania Zielonej Transformacji Cyfrowej”

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE