Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

NRC: pracownik, który wyniósł poufne informacje z ASML znalazł zatrudnienie w Huawei

Jak wynika ze śledztwa przeprowadzonego przez holenderski dziennik NRC, pracownik ASML oskarżony o szpiegostwo gospodarcze niedługo po zwolnieniu z holenderskiej firmy przez pewien czas miał pracować m.in. dla Huawei.

ASML to główny producent urządzeń litograficznych. Holenderska firma zagospodarowuje obecnie 90% rynku, którego wartość szacowana jest na co najmniej 17 miliardów dolarów. W ostatnich latach ASML próbowało wzmocnić swoją pozycję w Chinach — obecnie w Państwie Środka holenderski producent zatrudnia 1500 osób, którzy pracują w oddziałach w Hongkongu, Shenzhen, a także w Pekinie. To naturalnie budzi zainteresowanie służb i konkurencji ASML, z czego holenderska firma zdaje sobie sprawę. Z tego powodu w jej interesie jest strzeżenie informacji dotyczących procesów produkcyjnych — w szczególności konstrukcji urządzeń i procesów związanych z litografią. Jednak nie zawsze jest to do końca możliwe, o czym firma przekonała się już kilkukrotnie. Ostatni taki przypadek miał miejsce w zeszłym roku i dotyczył wyniesienia poufnych informacji przez pracownika chińskiego pochodzenia.

Jak wynika z ustaleń agencji Bloomberga, wykradzione informacje pochodziły z oprogramowania Teamcenter, którego zadaniem jest symulowanie pracy fabryki produkującej czipy, co ułatwia planowanie przyszłych inwestycji. Tego typu symulacje są bardzo dokładne, co pozwala ograniczyć czas i koszty testowania różnych rozwiązań związanych z pracą fabryki. Jeśli są to faktycznie jedyne informacje, jakie przez kilka miesięcy były wynoszone przez chińskiego pracownika, to ich przydatność dla konkurencji holenderskiej firmy jest ograniczona, ponieważ informacje z Teamcenter nie zawierają szczegółów technicznych maszyn. O tym zresztą przekonuje sam prezes ASML, Peter Wennink, który stwierdził, że to tylko “elementy układanki, które nie składają się w jedną całość”.

Prezes ASML, Peter Wennink uważa, że zachodnie firmy powinny być obecne na chińskim rynku (fot. ASML)

Warto przy tym dodać, ze CEO ASML nie jest szczególnie pocieszony zaostrzeniem ograniczeń związanych z eksportem zachodnich technologii do Państwa Środka w związku z prowadzoną od kilku lat wojną handlową pomiędzy USA a Chinami. Zdaniem Wenninka, cytowanego przez South China Morning Post, jeśli zachodnie firmy przestaną dostarczać odbiorcom z Chin sprzęt najnowszej generacji do produkcji czipów, to prędzej czy później ta technologia i tak zostanie przez nie opracowana.

ASML jest liderem na rynku maszyn do litografii EUV (zdj. ASML)

Jednak to właśnie czas jest kluczowym czynnikiem dla administracji Stanów Zjednoczonych oraz Unii Europejskiej, ponieważ ze względu na pozycję rynkową, rola ASML w łańcuchu wartości układów scalonych jest kluczowa. Jest to obecnie główny gracz na rynku maszyn przeznaczonych do litografii EUV (ang. extreme ultraviolet), która jest niezbędna do dalszej miniaturyzacji układów scalonych i przejścia na niższe procesy technologiczne (2-3 nm). Po wprowadzeniu nowych ograniczeń chińskie firmy jeszcze długo będą zdane na urządzenia oparte na starszych technologiach DUV (ang. deep ultraviolet), co oznacza, że pozostaną na poziomie 5-nm procesu technologicznego.

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE