Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Nowe nośniki Intel Optane SSD P1600X dla centrów danych – szybsze i bardziej wytrzymałe – nawet do 6 pełnych zapisów dziennie przez 5 lat.

Firma Intel wydała nośniki Optane SSD zaprojektowane specjalnie do obsługi obciążeń rozruchowych, buforowania i rejestrowania w centrach danych. Linia produktów Optane SSD P1600X nie oferuje ogromnych pojemności, ale jej wydajność i wytrzymałość zapewniają wysoką niezawodność i efektywność, co bez wątpienia doceni sektor data center. Chociaż osobiście widziałbym je także jako nośniki w stacjach roboczych, gdzie ich wytrzymałość może być dodatkowym atutem.

Rodzina nośników Optane SSD P1600X firmy Intel obejmuje dyski o pojemności 58 GB i 118 GB, które wystarczają na system operacyjny i takie rzeczy, jak buforowanie, ale nie są przeznaczone do przechowywania dużych ilości danych. Dyski te mają znajdować się niejako przed zwykłymi dyskami SSD i zajmować się tymi zadaniami, które wymagają wielu operacji zapisu/odczytu. Mają więc uruchamiać system operacyjny, a następnie buforować często używane dane, co ma pomagać spełnić wymagania QoS serwera/centrum danych. Dyski są dostępne w formacie M.2-2280 i wykorzystują interfejs PCIe 3.0 x4 w celu zachowania zgodności ze „starszymi” maszynami.

Nie zbliżają się przy tym w prędkości odczytu i zapisu sekwencyjnego do najlepszych dysków SSD. Intel Optane SSD P1600X zapewniają prędkość odczytu sekwencyjnego do 1870 MB/s, prędkość zapisu sekwencyjnego do 1050 MB/s, a także odczyt/zapis losowy do 426K/243K. Według dzisiejszych standardów dyski te nie są więc zbyt szybkie, chyba że wiele takich dysków jest używanych w trybie RAID 0 w celu uzyskania maksymalnej wydajności. Jednak to nie szybkość jest ich główną zaletą.

Zalety pamięci 3D XPoint są widoczne nie w zapisie czy odczycie sekwencyjnym, ale w wysokiej niezawodności. Dyski to mogą wytrzymać do sześciu zapisów na dysk dziennie (6 DWPD) przez pięć lat. To osiągnięcie, którego nie można oczekiwać od układów NAND, na których bazują zwykłe SSD. Intel Optane P1600X oferują poza tym do 2 milionów godzin średniego czasu między awariami. Ponadto Intel twierdzi, że dyski te charakteryzują się dość niskim średnim opóźnieniem odczytu 7 μs i średnim opóźnieniem zapisu 10 μs, co jest ważne dla dysków działających w charakterze bufora danych.

Warto zauważyć, że Intel Optane SSD P1600X nie jest pierwszym dyskiem rozruchowym/buforowym w ofercie firmy. Producent wypuścił już w 2018 roku dyski Optane SSD z serii 800p przeznaczone dla dokładnie tego samego segmentu rynku. Te dyski SSD miały jednak interfejs PCIe 3.0 x2 i były zauważalnie wolniejsze.

Lenovo Monster Attack – pierwsze wydarzenie na żywo i to w wyścigowym wydaniu! Co mają wspólnego ThinkPady i sportowe motocykle?

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE