Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Nexperia planuje przejęcie największej w Wielkiej Brytanii fabryki wytwarzającej chipy – Newport Wafer Fab.

Tak, chipy wytwarza się nie tylko w Azji. Chociaż znajdujące się w walijskim Newport (chyba, że wolicie oryginalną, walijską nazwę Casnewydd) zakłady nie są kolosem w ujęciu globalnym, na skalę europejską są jednymi z większych. Jeśli dojdzie do transakcji, Nexperia będzie prawdopodobnie największym wytwórcą w Europie. 

W Europie wytwarza się chipy. Poza znajdującymi się w Niemczech fabrykami Global Foundries i zlokalizowanym we włoskim Avezzano LFab, największe na kontynencie zakłady produkujące zaawansowane półprzewodniki należą do holenderskiej firmy Nexperia, która najwyraźniej postanowiła przejąć większą część europejskiej produkcji półprzewodników.

Holenderska firma chipowa, należąca do chińskiego Wingtech, potwierdziła, że planuje przejęcie największego brytyjskiego producenta chipów, Newport Wafer Fab (NWF). Nexperia, która stała się drugim co do wielkości udziałowcem NWF w 2019 r., powiedziała, że ​​przejęcie pomoże jej produkować więcej chipów i zaspokoić rosnący popyt. Dokładna wartość transakcji pozostaje nieznana, ale mówi się o  63 milionach funtów. To niewiele jak na fabrykę chipów, zwłaszcza w dobie kryzysu chipowego.

Fabryka w Newport (fot. newselectronics)

Achim Kempe, dyrektor operacyjny Nexperia, powiedział w oświadczeniu: „Obiekt w Newport ma bardzo wykwalifikowany zespół operacyjny i ma do odegrania kluczową rolę w zapewnieniu ciągłości operacji. Nie możemy się doczekać wspólnego budowania przyszłości.”

Przejęcie fabryki przez chińskiego właściciela, chociaż pośrednio, nie jest unikatowe. W marcu włoski rząd zablokował chińskiej firmie Shenzhen Investment Holding możliwość nabycia pakietu kontrolnego w LPE, firmie półprzewodnikowej z siedzibą w Mediolanie, nazywając ją sektorem o „strategicznym znaczeniu”.

NWF produkuje chipy, które są wykorzystywane w zarządzaniu zasilaniem w przemyśle motoryzacyjnym, który szczególnie mocno odczuł niedobór chipów. Firma opracowuje również bardziej zaawansowane półprzewodniki, jednak jej główną działalnością jest wytwarzanie stosunkowo prostych chipów… których aktualnie na rynku jest poważny niedobór.

 

Apple MacBook Air 2022 będzie wyposażony w chipset M2. Układ M1X zarezerwowany będzie dla nadchodzącej linii MacBook Pro.

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE