Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Intel wycofuje układy hybrydowe Lakefield w zaledwie rok po ich premierze. Wraz z nimi zniknie z oferty kilka innych linii.

Intel wycofał procesory Lakefield, a wraz z nimi Comet Lake-U i Ice Lake-U. Ostatnie dostawy tych procesorów nastąpią w kwietniu 2022 r., ale ich ograniczanie rozpoczyna się już teraz. Skąd ta zmiana?

Intel wycofuje kilka serii produktów, w tym zeszłoroczną architekturę Lakefield. Nic dziwnego, że Intel zdecydował się na zaprzestanie produkcji serii Comet Lake-U i Ice Lake-U, które od tego czasu firma zastąpiła świetnymi skądinąd układami Tiger Lake-U. Inaczej jest z Lakefieldem. Czy był to układ nieudany? Nie, wręcz przeciwnie – spełnił swoją rolę – swoistego poligonu technologicznego dla przygotowania gruntu pod, również hybrydowe, Alder Lake.

Czym był Lakefield? To bardzo innowacyjne układy, które na rynku pojawiły się w formie ledwie dwóch modeli: Core i3-L13G4 i Core i5-L16G7. Żaden z nich nie był demonem wydajności, ale też nie taki był ich cel. Łącząc cztery rdzenie “małe”rdzenie Tremont, pochodzące z linii Atom, z jednym “dużym” rdzeniem Sunny Cove, rodem z procesorów Ice Lake-U, Lakefieldy były pierwszymi procesorami 5-rdzeniowymi Intela, pierwszymi łączącymi dwa rodzaje rdzeni oraz pierwszymi budowanymi w warstwowej koncepcji Foveros 3D. W założeniu, miały napędzać smukłe i lekkie laptopy. W praktyce trafiły do bardzo nielicznych urządzeń. Dość powiedzieć, że kontakt z Lakefieldem miałem jedynie bawiąc się chwilę nowym Lenovo ThinkPad X1 Fold podczas eventu Lenovo Monster.

ThinkPad X1 Fold to wyjątkowy komputer – zarówno na zewnątrz, jak i w środku. Korzysta bowiem z procesora Lakefield. (fot. Lenovo)

ThinkPad X1 Fold wydaje się jednak być znakomitym komputerem dla Lakefieldów właśnie. Też jest pewnego rodzaju eksperymentem, szukaniem nowej formy, badaniem użyteczności określonej koncepcji. I to też zrobiły układy Lakefield. Rozwiązania, które one wprowadzily jako pierwsze, dając np. Microsoftowi możliwość dostosowania Windows do ich specyfiki, zobaczymy wkrótce w pełnym wydaniu, w postaci układów Alder Lake. Te mają ukazać się jeszcze w tym roku.

 

Snowflake chce korzystać z potencjału polskich programistów – firma otworzyła w Warszawie swoje drugie centrum rozwojowe w Europie.

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE