Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Hewlett Packard Enterprise podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos ogłosiło kolejny etap przechodzenia na ekologiczne centra danych.

Czy centra danych muszą być nieefektywne energetycznie, a tym samym pozostawiać duży ślad węglowy? Niekoniecznie. HPE udowadnia, że można zrobić to inaczej. Amerykańska firma, przy współudziale środowisk akademickich i przemysłu wprowadza pierwszą w swoim rodzaju etykietę efektywności centrum danych w celu dekarbonizacji centrów danych i znacznego ograniczenia zużycia energii. 

Nowe działanie HPE ogłoszono podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.  Zainicjowany przez stowarzyszenie branżowe digitalswitzerland i Hewlett Packard Enterprise (HPE), sojusz Swiss Datacenter Efficiency Association (SDEA), będzie miał możliwość oceny i przyznawania znaku Swiss Data Center Efficiency Label wskazującego na zrównoważony ekologicznie charakter centrów danych. Członkowie założyciele SDEA to: École Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL), Green IT Switzerland, HPE, Lucerne University of Applied Sciences and Arts (HSLU), Swiss Data Center Association (Vigiswiss) oraz Swiss Telecommunications Association (ASUT) . Inicjatywę wspiera też Szwajcarski Federalny Urząd Energii w ramach programu SwissEnergy.

Dziesięciu użytkowników pilotażowych, w tym niektóre z najbardziej znanych marek na świecie, wdrożyło energooszczędne technologie i procedury w celu osiągnięcia zgodności z kryteriami szwajcarskiego oznakowania efektywności centrum danych. Doprowadziło to do oszczędności energii nawet do 70 procent, przy czym pięciu pilotażowych użytkowników stosuje w pełni neutralne węglowo źródła energii, głównie OZE. Co więcej, idą za tym zmiany w prawie. Kanton Genewski planuje uwzględnić niektóre kluczowe wymagania dotyczące etykiety efektywności energetycznej w swoim następnym prawie dotyczącym właśnie tematu efektywności centrów danych. Kluczowe cechy przypisane do oznaczenia nadawanego przez SDEA zostaną również przedstawione Komisji Europejskiej i ONZ w celu wykorzystania szwajcarskiego modelu już w skali europejskiej czy nawet globalnej.

Swiss Data Center Efficiency Label będzie przyznawane w trzech stopniach.

„Neutralne pod względem emisji źródła energii i energooszczędne technologie cyfrowe są obecnie dostępne, a dzięki odpowiednim metodom, zaangażowaniu branży i egzekwowaniu właściwej polityki można doprowadzić do ich szerokiego wprowadzenia” – powiedział Benoit Revaz, ze szwajcarskiego Federalnego Urzędu Energii. „Z zadowoleniem przyjmujemy projekty takie jak Swiss Data Center Efficiency Label, które mogą pomóc w zmniejszeniu negatywnego wpływu na klimat jednego z cyfrowych kręgosłupów naszego społeczeństwa. Zachęcamy i wspieramy organizacje i narody na całym świecie do podejmowania podobnych wysiłków. ”

Jak poważna jest skala zużycia energii przez centra danych? Chociaż napędzają one de facto znaczną część światowej gospodarki, odpowiadają za około jeden procent globalnego zużycia energii elektrycznej. Udział ten jest znacznie wyższy w niektórych krajach, w których hostowane są dane, takich jak Szwajcaria, w których zużycie energii przez centra danych oszacowano na 2,8% całkowitego zużycia energii elektrycznej w kraju w 2015 r.  Dziś zapewne ten odsetek byłby wyższy, gdyby nie szwajcarskie zamiłowanie do porządku i efektywności.

Dlaczego akurat Szwajcarzy zdecydowali się na taką inicjatywę? Każdy, kto chociaż raz odwiedził ten niewielki, alpejski kraj, z pewnością jest w stanie to zrozumieć (fot. HPE)

„Dzisiejsze metodologie analizują pojedyncze aspekty wydajności i zrównoważenia centrum danych, z których żaden nie uwzględnia ogólnego śladu energetycznego i śladu węglowego”, powiedział Christopher Wellise, dyrektor ds. Zrównoważonego rozwoju w HPE. „Z drugiej strony Swiss Data Center Efficiency Label przyjmuje podejście holistyczne, biorąc pod uwagę wszystkie źródła zużycia energii i dostaw energii, a także ponowne wykorzystanie zużytej energii. W związku z tym zapewnia brakujące połączenie umożliwiające operatorom centrów danych, stowarzyszeniom branżowym i rządom pomiar i kontrolę rzeczywistego wpływu infrastruktury cyfrowej na klimat ”.

Swiss Data Center Efficiency Label jest przyznawane za osiągnięcie w zakresie wydajności energetycznej i zrównoważenia środowiskowego infrastruktur centrów danych i zawierających je infrastruktur informatycznych. SDEA będzie stale aktualizować kryteria odznaczenia, aby odzwierciedlić tempo zmian i innowacji w sektorze technologii informacyjnych i komunikacyjnych (ICT). Jednym ze szczególnych obszarów zainteresowania jest szybko rosnąca przestrzeń infrastruktury teleinformatycznej działającej poza centrami danych, która jest wymagana do przetwarzania ogromnych ilości danych w czasie rzeczywistym w lokalizacjach takich jak fabryki, pojazdy lub obiekty publiczne – powszechnie nazywane brzegiem lub krawędzią. Według Gartnera około 10 procent danych generowanych przez przedsiębiorstwa zostało utworzonych i przetworzonych poza tradycyjnym scentralizowanym centrum danych lub chmurą w 2018 roku. Do 2025 r. Gartner przewiduje, że liczba ta osiągnie 75 procent. Dlatego w przyszłości Swiss Data Center Efficiency Label obejmie zapewne także infrastrukturę brzegową.

To kolejny przykład inicjatywy wielkich firm technologicznych na rzecz klimatu i środowiska. Być może zmiany zachodzą późno, a zrównoważonym rozwojem powinniśmy zainteresować się dwie-trzy dekady temu. Nie można jednak nie docenić wysiłków firm takich jak HPE w tym zakresie. Warto przy tym pamiętać, że znaczenie więcej do zrobienia mają inne branże: motoryzacyjna, energetyczna czy chemiczna, by wymienić tylko niektóre.

https://itreseller.com.pl/itrnewhp-zaprezentowalo-nowego-konwertowalnego-hp-probook-x360-435-g7-umozliwiajacymi-swobodna-prace-w-wymagajacych-warunkach-dedykowanego-rozwijajacym-sie-firmom-oraz-instytucjom-edukacyjnym/

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE