Helios – Nowy najpotężniejszy superkomputer w Polsce wykorzystuje potężne i efektywne zarazem procesory AMD EPYC
Mariusz Laurisz
W Polsce zainstalowano nowy superkomputer Helios, który według teoretycznych wyliczeń będzie nowym numerem 1 w kraju pod względem mocy obliczeniowej. Superkomputer ten zainstalowano w tym samym miejscu, co dotychczasowy lider – Athena – w Akademickim Centrum Komputerowym CYFRONET Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Systemy te łączy jeszcze jedna cecha wspólna – oba wykorzystują potężne i efektywne zarazem procesory AMD EPYC, choć ich liczba i generacja różnią się diametralnie. Starszy system dysponuje 96 procesorami AMD EPYC 2 generacji z 64 rdzeniami każdy, podczas gdy nowy wykorzysta aż 784 procesory AMD EPYC 4 generacji – każdy z 96 rdzeniami.
Helios ma dysponować mocą na poziomie ok. 35 PetaFlops i został skonstruowany w oparciu o platformę wykorzystaną przy budowie najpotężniejszych systemów na świecie, jak amerykański Frontier czy europejski LUMI, czyli HPE Cray EX4000 z procesorami AMD EPYC. Wynika to m.in. z innowacyjnego systemu chłodzenia cieczą, który pozwala obniżyć zużycie energii w przypadku maszyn wykorzystywanych do intensywnych obliczeń. Z kolei zaawansowana architektura AMD Zen i chipletowa konstrukcja opracowana przez AMD umożliwia tworzenie efektywnych energetycznie i kosztowo procesorów, które dysponują niedoścignioną liczbą rdzeni x86.
„Od ponad 50 lat Cyfronet wspiera polską i europejską naukę, oferując technologie obliczeniowe naukowcom, którzy dzięki temu mogą szybciej przeprowadzać zaawansowane badania w wielkiej skali.” — powiedział Marek Magryś, Z-a Dyrektora ACK Cyfronet AGH ds. Komputerów Dużej Mocy.
Helios będzie udostępniony instytucjom naukowym i prywatnym przedsiębiorstwom w Polsce, aby pomóc im w badaniach chemicznych, medycznych, materiałowych, astronomicznych czy związanych z ochroną środowiska. Partycja CPU, w której zgrupowane są ww. procesory AMD EPYC, jest przeznaczona w szczególności do tradycyjnych badań obliczeniowych, takich jak dynamika płynów, symulacje zderzeń czy symulacje związane z terapią protonową, które m.in. służą do walki z chorobami nowotworowymi.
„chcąc kontynuować tę misję, starannie dobieramy nowe rozwiązania technologiczne. Dlatego budowa nowego superkomputera musiała być oparta na najbardziej zaawansowanej architekturze i uwzględniać dużą moc obliczeniową oraz możliwości AI. HPE Cray EX4000, wykorzystywany w najszybszych klastrach na świecie, to właściwy wybór.” – podkreślił Marek Magryś, Z-a Dyrektora ACK Cyfronet AGH ds. Komputerów Dużej Mocy.