Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Google ponownie z karą za nadużywanie pozycji na rynku mobilnym. Gdzie internetowy gigant będzie musiał zapłacić 177 milionów dolarów?

Koreański regulator ds. konkurencji ogłosił, że nałoży na Google grzywnę w wysokości 207,4 miliarda koreańskich wonów (176,9 miliona dolarów) za rzekome wykorzystywanie swojej dominującej pozycji rynkowej w obszarze mobilnych systemów operacyjnych celem tłumienia konkurencji.

Nie jest tajemnicą, że system operacyjny Android ma obecnie znaczną część rynku smartfonów, wyprzedzając platformę Apple iOS. Sama sytuacja, w której de facto są na rynku tylko dwa systemy operacyjne (każdy inny to nisza) jest już odrobinę kłopotliwa i zwraca uwagę regulatorów rynku w róznych krajach. Google, z racji tego, że Android jest po prostu bardziej popularny, jest bardziej narażony na kary niż Apple.

Według Koreańskiej Komisji Sprawiedliwego Handlu amerykański gigant technologiczny rzekomo wykorzystał swoją pozycję rynkową, aby zablokować producentom smartfonów, takim jak Samsung, korzystanie z systemów operacyjnych opracowanych przez rywali. Urząd uznał także, że gigant technologiczny wymagał od producentów smartfonów wyrażenia zgody na „porozumienie antyfragmentacyjne (AFA)” przy podpisywaniu kluczowych umów z Google dotyczących licencji na sklepy z aplikacjami i wczesnego dostępu do systemu operacyjnego. Umowa ta uniemożliwiła producentom urządzeń instalowanie zmodyfikowanych wersji systemu operacyjnego Android.  Regulator twierdził, że praktyka Google’a stłumiła innowacje w rozwoju nowych systemów operacyjnych dla smartfonów, ponadto zwrócono się do giganta technologicznego o zaprzestanie zmuszania firm do podpisywania AFA.

Warto zauważyć, że wysokość kary, chociaż dla zwykłej jednostki wydaje się wielka, jest mikroskopijnym wydatkiem dla Google. Kwartalne przychody giganta z Moutain View przekraczają 61 miliardów dolarów.

Ostatnio kwestia pozycji na rynku mobilnym, systemów płatności i relacji właściciel  systemu vs twórcy oprogramowania jest podejmowana przez sądy, czego przykładem jest choćby sprawa Apple vs Epic Games:

 

Jest wyrok sądu w sprawie Apple vs Epic Games. Apple będzie musiało zmienić zasady dotyczące oprogramowania w sklepie Apple Store?

 

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE