Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Gartner prognozuje, że wydatki na IT będą rosły w bieżącym i przyszłym roku.

Globalnie na IT będziemy wydawali więcej – w 2023 roku o 5,5%, a w 2024 roku aż o 8,6% – prognozuje Gartner. Nie wszystkie części branży mogą jednak spać spokojnie. 

Dziś IT to niezwykle szerokie pojęcie i nie wszystkie obszary tej szerokiej gałęzi gospodarki rozwijają się w równym tempie. Popyt na określone usługi, sprzęt i rozwiązania także jest zróżnicowany w czasie. Widać to znakomicie w prognozach Gartnera, wedle których segment oprogramowania wzrośnie w tym roku o 12,3%, podczas gdy segment urządzeń spadnie o prawie 5%.

Zgodnie z najnowszą prognozą Gartnera globalne wydatki na IT mają wynieść 4,6 miliarda dolarów w 2023 roku, co oznacza wzrost o 5,5% w stosunku do 2022 roku. Pomimo utrzymujących się globalnych zawirowań gospodarczych, przewiduje się, że wszystkie regiony świata odnotują w tym roku dodatni wzrost wydatków na IT. Firma doradcza przewiduje, że wzrost wydatków na IT w 2024 roku sięgnie 8,6%.

„Makroekonomiczne przeciwności losu nie powstrzymują transformacji cyfrowej” — powiedział John-David Lovelock, starszy wiceprezes firmy Gartner, analityk. „Wydatki na IT pozostaną wysokie, nawet jeśli przewiduje się, że w wielu krajach wzrost produktu krajowego brutto (PKB) i wysoka inflacja w 2023 r. będą niemal stałe. Ustalenie priorytetów będzie miało kluczowe znaczenie, ponieważ dyrektorzy ds. informatyki będą dążyć do optymalizacji wydatków przy jednoczesnym wykorzystaniu technologii cyfrowej do zmiany wartości firmy oferty, przychodów i interakcji z klientami”

Zdaniem analityków, segment oprogramowania odnotuje w tym roku dwucyfrowy wzrost (12,3%), ponieważ firmy priorytetowo traktują wydatki na zdobywanie przewagi konkurencyjnej poprzez zwiększoną produktywność, automatyzację i inne inicjatywy transformacyjne oparte na oprogramowaniu. Z kolei segment sprzętowy spadnie o prawie 5%, ponieważ konsumenci odkładają zakup ze względu na spadającą siłę nabywczą i brak zachęt do zakupu.

Segment usług IT będzie kontynuował trajektorię wzrostu do 2024 roku, w dużej mierze napędzany przez rynek infrastruktury jako usługi, który według prognoz ma osiągnąć w tym roku wzrost o ponad 30%.

„CIO mają do czynienia z koniecznością zachowania równowagi, co jest widoczne w dychotomii w wydatkach na IT” — powiedział J.D. Lovelock – „Na przykład na rynkach centrów danych jest wystarczająco dużo wydatków, aby utrzymać istniejące lokalne centra danych, ale nowe wydatki przesunęły się na opcje chmury, co znalazło odzwierciedlenie w rozwoju usług IT”.

Z drugiej strony nadal będzie występował krytyczny niedobór wykwalifikowanej siły roboczej IT. Zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników technicznych znacznie przewyższa podaż. Według analityków taki stan utrzyma się co najmniej do 2026 r., w zależności od przewidywanych wydatków na IT.

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE