Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Francja, Niemcy i Włochy chcą powołać unijną instytucję nadzorującą rozwój AI

Jak wynika z informacji agencji Reutera, władze Francji, Niemiec i Włoch porozumiały się w sprawie wprowadzenia europejskich regulacji dotyczących wykorzystania sztucznej inteligencji. Powstanie też unijna agencja, która będzie odpowiedzialna za nadzorowanie rozwoju AI i wypracowanie dobrych praktyk.

Według wstępnych doniesień nowe przepisy mają dotyczyć tego jak technologia będzie wykorzystywania, a nie samej AI, która według preambuły cytowanego dokumentu, sama w sobie nie stanowi zagrożenia. Jedną z propozycji jest to, aby twórcy algorytmów sztucznej inteligencji byli zobowiązani do dostarczenia opisu wyjaśniającego działanie opisywanego przez siebie modelu, które miałyby być sprawdzane przez powołanego w tym celu regulatora.

Jeśli aspirujemy do odgrywania ważnej roli w świecie AI, to musimy skupić się na regulowaniu konkretnych zastosowań, a nie samej technologii — powiedział niemiecki Minister Transportu i Cyfryzacji Volker Wissing, cytowany przez Reutera.

Aby nie ograniczać rozwoju sztucznej inteligencji, nowopowołana agencja prawdopodobnie nie będzie nakładać kar, tylko działać w porozumieniu z firmami technologicznymi i ekspertami w zakresie uczenia maszynowego. Nie jest jednak wykluczone, że w przypadku pojawienia się zagrożeń związanych z niewłaściwym wykorzystaniem technologii, instytucja kontrolna w przyszłości uzyska także możliwość kontrolowania rynku w sposób bardziej zdecydowany, m.in. poprzez kary finansowe.

Sztuczna inteligencja jest jedną z technologii, które mają kluczowe znaczenie dla światowej gospodarki. W ostatnich miesiącach popularne stały się szczególnie modele językowe trenowane na ogromnych zbiorach danych. Rozwój sztucznej inteligencji ma też znaczenie m.in. w opracowywaniu nowych leków, inżynierii materiałowej, prognozowaniu pogody, a także w usprawnianiu procesów biznesowych zarówno w zakładach produkcyjnych jak i w sektorze usługowym.

W ostatnim roku 30% polskich firm zastąpiło pracownika sztuczną inteligencją

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE