Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

W ostatnim roku 30% polskich firm zastąpiło pracownika sztuczną inteligencją

Jak wynika z najnowszego Barometru Polskiego Rynku Pracy opublikowanego przez Personel Service, w ciągu ostatniego roku 30% polskich firm zwolniło co najmniej jedną osobę w wyniku automatyzacji. Najbardziej zagrożeni zwolnieniem są pracownicy o średnich kompetencjach.

Sztuczna inteligencja w ostatnim roku jest słowem odmienianym przez wszystkie przypadki. AI potrafi usprawnić działanie i zwiększyć efektywność procesów biznesowych. Te zalety dostrzega 70% ankietowanych przez Personel Service przedsiębiorców, którzy deklarują, że są gotowi wprowadzić w swoich organizacjach nowoczesne rozwiązania oparte na AI, a 19% firmy już zaczęło wdrażać nowe narzędzia i optymalizować procesy biznesowe. Jak się jednak okazuje, rewolucja technologiczna, której jesteśmy świadkami, ma też drugą stronę medalu: gorzej wykwalifikowani pracownicy mogą czuć się zagrożeni zastąpieniem przez automaty.

To z pewnością stawia liderów przed nowymi wyzwaniami. Dbałość o bezpieczeństwo psychologiczne tych pracowników, którzy pozostaną. Nowe podejście do kształtowania kultury przedsiębiorstwa i być może inne rozumienie partycypacji w zyskach. Sądzę, że rozwój AI w świecie liderów na dalszy plan odsunie troskę o efektywność, bo jak pokazuje badanie ona jest wpisana w AI, a otworzy przestrzeń na znaczenie jednostki w firmie – mówi Piotr Gąsiorowski, prezes Instytutu Przywództwa oraz organizator polskiej edycji międzynarodowej konferencji Global Leadership Summit.

Z raportu Personel Service wynika, że 45% zatrudnionych zamierza zdobywać nowe umiejętności, co obecnie jest konieczne, aby utrzymać się na rynku pracy. Tę potrzebę dostrzegają pracodawcy — co druga firma planuje szkolenia z zakresu obsługi nowych systemów i maszyn, a 29% pracodawców planuje przekwalifikować pracowników i przesunąć ich do innych działów.

Badanie pracowników i pracodawców w Polsce przeprowadzono na początku października na ogólnopolskim panelu badawczym Ariadna metodą CAWI (Camputer-Assister Web Interview) na ogólnopolskiej próbie liczącej 1100 osób oraz na próbie 340 firm zatrudniających co najmniej 10 pracowników.

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE