Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Do sprzedaży trafiły najnowsze procesory AMD z rodziny Ryzen 7000, wykorzystujące architekturę Zen 4.

Oficjalną premierę wczoraj miały procesory AMD z rodziny Ryzen 7000, wykorzystujące nową architekturę Zen 4 oraz proces litograficzny 5 nm. Za produkcję procesorów odpowiada tajwański TSMC.

Najnowsze procesory AMD, mają stanowić odpowiedź AMD na procesory Intel 12 generacji Alder Lake i pod wieloma względami jest to wyjątkowo mocna odpowiedź. Ponieważ w zastosowaniach profesjonalnych, najnowsze procesory AMD, a w szczególności topowy Ryzen 9 7950X (16 rdzeni, 32 wątki), deklasuje procesor Intela i9-12900K (16 rdzeni, 24 wątki). Najlepiej jest to widoczne, jeśli porównamy jego wynik w popularnym teście syntetycznym Cinebench R23, który wykorzystuje wszystkie dostępne rdzenie i wątki:

Cinebench R23 multi-coreCinebench R23 single-core
AMD Ryzen 9 7950X381532024
Intel i9 – 12900K277012027

 

Tak gigantyczna przewaga procesora AMD spowodowana jest, kilkoma czynnikami. Po pierwsze nowe procesory AMD otrzymały nową architekturę Zen 4, która usprawnia wydajność pojedynczego rdzenia w obliczeniach IPC o około 19%, przez co zrównuje się z wydajnością rdzeni procesora Intela Alder Lake, widać to po prawie identycznym wyniku single core, dla obydwu procesorów. Skąd więc tak duża różnica w wydajności. Najwydajniejszy Intel wyposażony jest w osiem rdzeni o wysokiej wydajności, które dodatkowo wspierane są przez technologię Hyper-Threading i osiem rdzeni o wysokiej efektywności prądowej bez technologi HT. Co przekłada się na łącznie 16 rdzeni i 24 wątki. Przy czym osiem rdzeni energooszczędnych ma sporo niższą wydajność niż, osiem rdzeni nastawionych na wydajność.

Osoby testujące, najnowsze procesory AMD, bardzo wyraźnie zaznaczyły, że we wszystkich zastosowaniach profesjonalnych jednostki AMD Ryzen 9 i Ryzen 7 są wyjątkowo wydajne i pokonują konkurencyjne procesory Intela, we wszystkich zastosowaniach, które wymagają zastosowania dużej mocy obliczeniowej jak, renderowanie materiału wideo, konwersja, praca z oprogramowaniem 3D, w tym CAD, ale też prostsze zadania jak kompresowanie plików wykonywane jest szybciej na procesorach AMD.

Skoro wydajność w zastosowaniach profesjonalnych jest bardzo wysoka, to czym finalnie została okupiona. Po pierwsze nowe procesory AMD mają dużo większy apetyt na energię elektryczną w porównaniu do swoich poprzedników. Poprzedni flagowiec Ryzen 9 5950X pobierał w trakcie wymagających obliczeń około 120 watów. Nowy flagowiec pobiera 235 wat, więc o 115 wat więcej.

Drastycznej zmianie uległy temperatury pracy. Przy czym AMD zaznacza, że wysokie temperatury pracy nowych procesorów są zamierzone i nie jest to błąd konstrukcyjny. Jak możemy przeczytać w oficjalnym komunikacie AMD, firmie zależało na maksymalizacji wydajności i wyciśnięciu ostatniego megaherca ze swoich procesorów. Dlatego pozwolono, by procesory te były jedynie hamowane limitem temperatury, który wynosi 95 °C.

Taką też temperaturę osiągają procesory AMD w trakcie obciążenia, co więcej, do ich chłodzenia wymagane są zestawy chłodzenia wodnego AiO o wielkości przynajmniej 240 mm, a zalecana jest chłodnica 360 mm. Więc przed wyborem tego procesora trzeba się zastanowić, czy w posiadanej stacji roboczej jest miejsce na taką chłodnicę. Poprzednika można było schłodzić wydajnym schładzaczem powietrznym, średnio osiągał on temperaturę około 70 °C.

Wraz z zakupem nowych procesorów AMD Ryzen 7000, musimy się liczyć z wymianą płyty głównej, oraz pamięci operacyjnej RAM, ponieważ nowe procesory, nie współpracują ze starszymi modułami DDR4, tylko z najnowszymi DDR5, które są zdecydowanie droższe.

AMD wyceniło swoje procesory dosyć drogo, ale jak podkreślaliśmy wcześniej, w zastosowaniach biznesowych te procesory dosyć szybko się zwrócą, ponieważ pozwalają zaoszczędzić czas na wykonywanie obliczeń, przez co pracownik, może więcej czasu poświęcić na faktyczną pracę niż, czekać na efekty swoich działań, bo procesor jeszcze je oblicza.

Procesory są aktualnie dostępne we wszystkich popularnych sklepach komputerowych, poniżej przedstawiamy ich cenę detaliczną wraz z podatkiem VAT.

  • Ryzen 9 7950X – 4099 zł
  • Ryzen 9 7900X – 3249 zł
  • Ryzen 7 7700X – 2299 zł
  • Ryzen 5 7600X – 1749 zł

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE