Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Co trzecia polska firma budowlana stosuje technologię BIM – o 70% więcej niż w 2019 roku

Autodesk opublikował trzecią edycję raportu „BIM, współpraca, zarządzanie informacją w polskim budownictwie”. Wynika z niego, że polscy architekci, inwestorzy i firmy budowlane coraz chętniej stosują technologię BIM (Building Information Modeling). 34% ankietowanych przyznało, że stosuje BIM w swojej pracy zawodowej.

Raport wskazuje, że polskie firmy widzą pozytywne aspekty cyfryzacji. Blisko 65 proc. zgadza się, że wdrożenie nowych cyfrowych metod pracy zwiększa ich konkurencyjność oraz że polskie firmy powinny silniej inwestować w cyfryzację, aby zwiększyć skalę swojej działalności.

Raport potwierdza nasze obserwacje z rynku. Widzimy wyraźnie większe zainteresowanie BIM wśród wykonawców i inwestorów. Jest to niezwykle ważne – współpraca wszystkich stron zaangażowanych w proces inwestycyjny daje wymierne rezultaty w postaci wyższej wydajności w realizacji projektu – ocenia Przemysław Nogaj, Territory Account Sales Executive Poland w Autodesk.

Zdaniem 7 na 10 ankietowanych zastosowanie technologii BIM pozwala obniżyć koszty w całym cyklu powstawania oraz użytkowania budynku. Z kolei 62,4% respondentów uważa, że dzięki cyfryzacji w efekcie powstają lepiej zaprojektowane budynki. Wśród korzyści modelowania z użyciem narzędzi BIM wymieniana jest także poprawa komunikacji i zrozumienie projektu przez wszystkie zaangażowane strony (53%), a także fakt, że w efekcie na etapie realizacji inwestycji pojawia się mniej błędów (59,8%).

Jednocześnie pomimo znacznej poprawy w ciągu ostatnich lat, ciągle występują bariery, wśród których najczęściej wskazywany jest niski poziom wiedzy i świadomość o zaletach nowoczesnych rozwiązań wśród inwestorów. Zdaniem respondentów, ważne jest także opracowanie polskich standardów BIM oraz wprowadzenie przedmiotów związanych z modelowaniem informacji o budowaniu na uczelniach wyższych.

Jesteśmy w momencie, kiedy na BIM warto spojrzeć w kontekście kompleksowej cyfryzacji branży. W procesie inwestycyjnym, w pracy nad modelem tworzone są dane, które warto wykorzystywać do podejmowania lepszych decyzji w całym cyklu życia obiektu. – mówi Przemysław Nogaj.

Badanie na zlecenie firmy Autodesk zrealizował Kantar Polska metodą mieszaną (CATI, CAWI) z wykorzystaniem jednolitego kwestionariusza, na próbie 347 osób reprezentujących firmy architektoniczne i projektowe, budowlane, zajmujące się realizacją inwestycji, zarządzające nieruchomościami oraz inwestorów prywatnych i publicznych.

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE