Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

CES 2020: Intel odsłania więcej informacji na temat karty graficznej DG1. Wiemy też jak wygląda pierwsza od lat karta graficzna Intela.

Po pokazie swojej pierwszej dyskretnej karty graficznej opartej na GPU Xe DG1, Intel zaprezentował nowe informacje, w tym zdjęcia samej karty, która jest samplem zaprojektowanym głównie dla niezależnych producentów oprogramowania jako narzędzie do opracowywania oprogramowania w celu optymalizacji dla nadchodzących układów graficznych opartych na architekturze Xe. 

Przede wszystkim, nie jest to jednak karta, a raczej zbiór różnych produktów opartych o ten sam GPU. Wiadomo, że GPU DG1 to kilka prototypów opartych na mobilnym GPU pokazanym na CES 2020 i płycie rozwojowej skierowanej do dostawców oprogramowania. Takie podejście umożliwia sama architektura procesora graficznego Intel Xe. Jest bowiem łatwo skalowalna, co oznacza, że tworzenie w oparciu o nią kolejnych modeli jest stosunkowo proste. Prezentowana dziś karta nie trafi więc raczej na rynek, a jej celem jest dostępność dla programistów największych firm, by przed premierą pierwszych kart Xe, mogli dostosować swój soft by działał wydajnie na nowych układach Intela.

Intel planuje przy tym trzy grupy produktów opartych o Xe:

  • Xe LP (Ultra Mobile, PC Mobile, grafika średniej klasy)
  • Xe HP (analiza multimediów, stacja robocza, wysokiej klasy grafika)
  • Xe HPC (HPC / Exascale, DL / Training, Cloud GFX)

Już na podstawie schematu nazewnictwa można łatwo stwierdzić, w jakim segmencie dany GPU będzie występował. Może to mało finezyjne, ale bardzo funkcjonalne. „LP” oznacza Low-Power, natomiast „HP” oznacza High-Performance. Słowo kluczowe HPC to po prostu… HPC (High-Performance Computing). Intel podał też informacje na temat TDP układów. Xe LP ma mieć około 5W-20W, ale może skalować do 50W. Intel Xe HP jest o jeden poziom wyżej i powinien obejmować segment 75W-250W, podczas gdy architektura klasy Xe HPC powinna być jeszcze bardziej prądożerna, ale też mówimy o segmencie najwyższej możliwej wydajności.

Intel DG1, zaprezentowany dziś, oparty jest na mikroarchitekturze Xe LP. Można taki wniosek wyciągnąć na podstawie wyglądu karty. DG1 nie posiada widocznych złączy zasilających, zatem trzeba założyć, że pobiera cały potrzebny prąd poprzez PCIe. Karta ma również pełny interfejs PCIe x16, który wydaje się być oparty na wersji Gen 4.0. GPU zastosowany w karcie Intel DG1 powinien posiadać 96 jednostki wykonawcze i 768 jednostki cieniujące – chociaż to już nieoficjalna informacja.

Oprócz procesora graficznego DG1 wyciekło już kilka wariantów karty DG2 wraz z posiadaną przez nie liczbą jednostek wykonawczych od 128, 256 i 512. Pierwsze karty graficzne Xe najprawdopodobniej są skierowane na rynek konsumencki. Kolejne produkty dołączać będą z czasem. Premiera samodzielnych kart graficznych Intel Xe jeszcze w tym roku.

https://itreseller.com.pl/itrnewces-2020-intel-zapowiada-procesory-tiger-lake-karte-graficzna-intel-xe-dg1-i-pokazuje-jak-z-12-calowego-urzadzenia-uzyskac-17-calowy-ekran/

2 KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE