AMD pomaga spojrzeć w gwiazdy. Planowany na ten rok superkomputer Frontier oparty o CPU AMD EPYC i GPU AMD Instinct posłuży do badań naukowych nad przestrzenią kosmiczną.
Krzysztof Bogacki
W 2021 roku uruchomiony zostanie nowy superkomputer – Frontier. Oak Ridge National Laboratory (ORNL) przygotowuje osiem aplikacji naukowych dla tego systemu i jedną z nich jest CHOLLA odpowiadająca za badania astrofizyczne. Jest to oprogramowanie, którego zadaniem jest analiza zmian gazów, grawitacji, ciemnej materii etc., aby móc określić sposoby formowania się galaktyk.
Skrót CHOLLA wywodzi się z nazwy „Computational Hydrodynamics on Parallel Architecture”, co zakłada zastosowanie w systemach z akceleratorami obliczeniowymi GPU. Założeniem projektu jest symulowanie zmian w galaktyce podobnej do Drogi Mlecznej w rozdzielczości wystarczająco wysokiej, aby dało się uwzględnić powstawanie, ewolucję i śmierć pojedynczych gwiazd.
„Dostęp do tej eksaskalarnej maszyny to jak zupełna zmiana zasad gry dla problemów, które można symulować.” – powiedział Evan Schneider, profesor asystujący Fizyki i Astronomii na Uniwersytecie Pittsburgha.
ORNL i AMD przygotowały dokument, który przedstawia ten projekt z bliska, aby z jednej strony nakreślić złożoność symulowanych procesorów, a z drugiej opowiedzieć o tym, jak udało się to zrealizować. Przesyłamy go w załączniku. Znajdą tam Państwo:
- Wypowiedzi naukowców ORNL na temat tego, jak bardzo złożone symulacje będzie można uruchamiać na superkomputerze Frontier z pomocą CHOLLA;
- Szczegóły przykładowej symulacji dla Drogi Mlecznej, która składa się z 10 tysięcy komórek sześciennych przeliczanych na przestrzeni 500 milionów lat – to będzie pierwsza taka symulacja, jaką kiedykolwiek stworzono;
- Naukowe podejście do tego, jak pożytkowany jest wzrost wydajności superkomputerów: od zmiany skali obliczeń, przez zwiększenie rozdzielczości, po szybkość i czas oczekiwania na wynik;
- Informacje o tym, jak przygotowywano ten kod pod architekturę sprzętową systemu Frontier z porównaniem wydajności przykładowych akceleratorów
„Większość portowania CHOLLA na sprzęt AMD została zrealizowana przez HIP w ciągu kilku godzin.” – powiedział Reuben Budiardja, naukowiec obliczeniowy ORNL.
Frontier będzie oferował ponad 1 eksaFLOPS mocy obliczeniowej, za którą odpowiadać będą zainstalowane w nim procesory AMD EPYC i akceleratory obliczeniowe AMD Instinct.
https://itreseller.com.pl/itrnewmercury-research-zbadalo-rynek-procesorow/