Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

AMD miało prototypowe procesory Ryzen 7000 z wbudowanym chłodzeniem Vapor Chamber w pokrywie procesora

AMD początkowo planowało wprowadzić unikalną technologię chłodzenia komorą parową do swojej linii procesorów Ryzen 7000, aby zastąpić tradycyjny IHS, ale zdecydowało się z niej zrezygnować z kilku powodów.

Podczas wizyty w siedzibie głównej AMD w Austin, Steve Burke zwrócił uwagę na kilka laboratoriów i działów testowych firmy. Relacja była zabawna, ale jedną z intrygujących atrakcji były plany AMD dotyczące włączenia komory parowej do procesorów Ryzen 7000 w celu chłodzenia. Pomysł ten został jednak porzucony ze względu na jego wykonalność.

Krótko podsumowując, procesory AMD Ryzen 7000 wykorzystują tak zwany “zintegrowany rozpraszacz ciepła” IHS, płaską metalową płytkę, która znajduje się na rdzeniu procesora, aby wspomóc proces rozpraszania ciepła między rdzeniem a rozwiązaniem chłodzącym. Komora parowa to technologia często spotykana w kartach graficznych obecnej generacji. Składa się ona z uszczelnionej komory wykonanej z miedzi. Wewnątrz komory znajduje się niewielka ilość cieczy, zazwyczaj wody lub chłodziwa. Ciecz paruje, gdy procesor się nagrzewa, pochłaniając ciepło. Następnie para przemieszcza się do chłodniejszych obszarów komory, skrapla się w ciecz i uwalnia pochłonięte ciepło. Cykl ten jest kontynuowany, skutecznie przenosząc ciepło z dala od źródła.

AMD stworzyło bardzo charakterystyczną konstrukcję komory parowej dla prototypowych procesorów Ryzen 7000, z porowatą komorą do odparowywania chłodziwa. Komora była nieco dłuższa niż IHS i bardziej płaska, aby umożliwić lepsze rozpraszanie ciepła. Co więcej, obok komory znajdowała się sekcja próżniowa, w której znajdowało się chłodziwo. Przedstawiciel AMD twierdził, że są o krok od urzeczywistnienia tego rozwiązania. Technologia ta miała jednak kilka wad.

Po pierwsze, chociaż technologia komory parowej wygląda fajnie, wiąże się ze zwiększonymi kosztami produkcji, głównie ze względu na złożoność projektu. Co więcej, konstrukcja ta przyniosła niewielkie zmiany w różnicy temperatur (w porównaniu do IHS). Odnotowano niewielką zmianę temperatury o 3°C, co nie jest warte uwagi, ponieważ można to łatwo osiągnąć za pomocą przyzwoitego chłodzenia procesora. AMD pracowało nad tym planem od czasów sprzed COVID i wprowadzało ciągłe modyfikacje w projekcie.

Prawdopodobnie nie zobaczymy chłodzenia komorą parową w procesorach AMD Ryzen 7000 lub przyszłych układach, chyba że zostanie opracowana bardziej zmodyfikowana wersja o lepszej wydajności i powiązanych kosztach. Wideo przygotowane przez GamersNexus jest naprawdę interesujące i pokazuje dokładny proces testowania przeprowadzany przez firmę przed wypuszczeniem produktu na rynek główny.

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE