Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Amazon przegrywa walkę sądową o zawieszenie klauzuli reklamowej

Amazon będzie musiał udostępniać informacje o reklamach wyświetlanych na swojej platformie w publicznie dostępnym archiwum online – to konsekwencja decyzji podjętej przez Komisję Europejską. Zgodnie z ustawą o usługach cyfrowych (DSA), która weszła w życie w zeszłym roku, Amazon został wyznaczony jako bardzo duża platforma internetowa podlegająca surowym przepisom dotyczącym zwalczania nielegalnych i szkodliwych treści na swojej platformie.

Firma następnie zakwestionowała wymóg DSA dotyczący publicznego udostępnienia repozytorium zawierającego szczegółowe informacje na temat jej reklam online, a także zwróciła się o zastosowanie środka tymczasowego do czasu wydania przez sąd orzeczenia w tej sprawie. We wrześniu sąd niższej instancji przychylił się do wniosku o zastosowanie środka tymczasowego w celu zawieszenia kwestionowanego obowiązku, co skłoniło Komisję Europejską do zwrócenia się do najwyższego sądu europejskiego.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) z siedzibą w Luksemburgu uchylił nakaz zawieszenia i oddalił wniosek giganta o zastosowanie środka tymczasowego. Amazon argumentował swoje przekonania słowami, że zobowiązanie bezprawnie ogranicza jego podstawowe prawa do poszanowania życia prywatnego i wolności prowadzenia działalności gospodarczej.

Wiceprezes Trybunału Sprawiedliwości Lars Bay Larsen stwierdził, że zawieszenie mogłoby mieć szkodliwy wpływ na cele DSA:

 

“Zawieszenie doprowadziłoby do opóźnienia, potencjalnie o kilka lat, w pełnym osiągnięciu celów rozporządzenia w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych, a tym samym potencjalnie pozwoliłoby na utrzymanie lub rozwój środowiska internetowego zagrażającego prawom podstawowym – powiedział Wiceprezes Trybunału Sprawiedliwości Lars Bay Larsen.– Interesy bronione przez prawodawcę UE przeważają w tym przypadku nad istotnymi interesami Amazon, w związku z czym wyważenie interesów przemawia za odrzuceniem wniosku o zawieszenie”.

Amazon odpowiedział:

 

“Jesteśmy rozczarowani tą decyzją i utrzymujemy, że Amazon nie pasuje do opisu »Bardzo Dużej Platformy Internetowej« (VLOP) w ramach DSA i nie powinien być wyznaczony jako taki”.

 

Amazon ukarany grzywną równą 31 mln zł przez UOKiK 

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE