Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

57% absolwentów szkół wyższych w Unii Europejskiej to kobiety. Jednak tylko 24,9% z nich kończy studia w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT)

57% absolwentów szkół wyższych w Unii Europejskiej to kobiety. Jednak tylko 24,9% z nich kończy studia w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT), a jeszcze mniej pozostaje w branży i znajduje tam stałe zatrudnienie. Według danych Komisji Europejskiej tylko 18% specjalistów w sektorze ICT w UE to kobiety. W firmie Ericsson w Polsce blisko 500 spośród 2200 pracowników to kobiety.

 

W firmie Ericsson kobiety pracowały od samych początków działalnościw 1876. Hilda Ericsson była aktywną inspiratorką uruchomienia firmy i wspierała męża, inżyniera Larsa Magnusa Ericssona. Nie było zatem żadnej niespodzianki, kiedy to rozpoczynając swoją działalność w Warszawie w 1904 roku Ericsson zatrudnił 170 panien. Panien, ponieważ stało się to na długo przed uzyskaniem przez kobiety praw wyborczych i niezależnego statusu prawnego. Dzisiaj już nie pamiętamy jak awangardową i kontrowersyjną społecznie decyzją było zatrudnieniu tylu kobiet w Warszawie” – mówi Katarzyna Pąk, szefowa marketingu i komunikacji firmy Ericsson w Polsce.

 

Jeszcze na początku XX wieku kobiety były marginalizowane społecznie. Rynek pracy, poza nielicznymi wyjątkami, był w zasadzie dla nich zamknięty. Proces emancypacyjny znacznie przyspieszył dzięki firmom, które zdecydowały się na stałe zatrudniać kobiety. Jednym z pionierów w zatrudnianiu kobiet była właśnie firma Ericsson. W 1904 Towarzystwo zatrudniało w Polsce łącznie 171 telefonistek. Praca kobiet u Ericssona oznaczała w Warszawie rewolucję socjalną i obyczajową przeszczepioną z drugiej strony Bałtyku. Po raz pierwszy nie tylko dostrzeżono szczególne zdolności kobiet, ale też zapewniono im bezpieczeństwo socjalne i standardy pracy nie znane dotąd nad Wisłą.

 

Nowoczesność wkroczyła nie tylko z telefonami i technicznym rozwojem, ale też ze zmianami w sposobie traktowania kobiet przez pracodawców.Jako antropolog i historyk kierujący wizerunkiem firmy Ericsson w Polsce jestem świadoma jak bardzo istotnym jest dołożenie starań do wzrostu zatrudnienia kobiet w firmie. Współpracujemy z organizacjami studenckimi, środowiskowymi, Fundacją Perspektywy, tak by inspirować, zachęcać, uczyć i pokazywać pracę w korporacji technologicznej. Ogromnie mnie cieszy, że inicjatywy spotykają się z dużym odzewem wśród studentek kierunków technicznych jak i pracowników chętnych do pracy mentoringowej – podkreśla Katarzyna Pąk.

 

Kolejna rewolucja na rynku pracy

Obecnie dokonuje się kolejna zmiana na rynku pracy. Postępująca era cyfryzacji wymaga zarówno od pracodawców jak i pracowników nowego podejście do rozwoju. Automatyzacja wielu procesów, sztuczna inteligencja czy uczenie maszynowe powodują, że musimy efektywnie przyswajać wiedzę i tworzyć nowe stanowiska pracy.

 

Podobnie jak na początku XX wieku, tak i teraz daje to szansę kobietom na przekroczenie kolejnych progów i zaznaczenie swoje silnej pozycji na rynku ICT – mówi Ewelina Grabowska, szefowa Europejskiego Działu Usług Edukacyjnych z firmy Ericsson, wyróżniona w zestawieniu Top 15 Kobiet w 5G według Fundacji Edukacyjnej Perspektywy.

 

Zarządzany przez nią w firmie Ericsson zespół szkoleniowy, Learning Service Europe, tylko od początku 2019 r. dostarczył klientom Ericsson ponad 2500 godzin szkoleniowych z obszaru 5G na rynku polskim i około 18000 godzin w innych krajach Europy.

 

W branży ICT najważniejsza jest chęć samodzielnej edukacji. Zainteresowanie technologią i nowoczesnymi rozwiązaniami IT wcale nie musi bezpośrednio wynikać z technicznego wykształcenia. Wystarczy zrozumieć podstawy i chcieć się rozwijać oraz starać logicznie analizować dostępne źródła wiedzy. W Ericsson tworzymy środowisko pracy, w którym każdy wnosi do zespołu swoje wyjątkowe cechy i umiejętności. Różnorodność jest naszą siłą, zbliża nas do siebie, jest katalizatorem innowacji i sukcesu oraz pomaga nam dokonać zmian w świecie nowych technologii. Dzięki różnorodności i integracji inspirujemy innowacje, komunikację i łączność na całym świecie. Ericsson był jednym z pionierów w zatrudnianiu kobiet, przyczynił się do zmiany społecznej. Cieszę się, że mogę to kontynuować zarządzając w Ericsson zespołem szkoleniowym, Learning Services Europe oraz jako mentorka dla młodych kobiet kierunków technologicznych – mówi Ewelina Grabowska.

 

https://itreseller.com.pl/itrnewit-reseller-tv-5/

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE