Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

[wpdevart_countdown text_for_day="Dni" text_for_hour="Godzin" text_for_minut="Minut" text_for_second="Sekund" countdown_end_type="date" font_color="#000000" hide_on_mobile="show" redirect_url="" end_date="21-09-2020 12:00" start_time="1600339301" end_time="0,1,1" action_end_time="hide" content_position="center" top_ditance="10" bottom_distance="10" ][/wpdevart_countdown]

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zwiększanie elastyczności jednym z największych wyzwań transformacji systemu elektroenergetycznego

Usługi elastyczności wprowadzane przez operatorów systemów dystrybucyjnych to niezwykle ważny element zarządzania systemem elektroenergetycznym. Eksperci Stoen Operator wzięli udział w II Konferencji PTPiREE „Usługi elastyczności – nowa rola OSD na rynku energii”, a także w XVIII Forum Operatorów Systemów i Odbiorców Energii i Paliw. W trakcie obu wydarzeń podkreślali oni rolę stołecznego operatora w budowaniu pilotażowego projektu elastyczności rozproszonej i mówili o wyzwaniach, jakie stoją przed wszystkimi uczestnikami rynku energii.

 

Energia rozproszona z perspektywy sektora

Transformacja systemu elektroenergetycznego wiąże się z koniecznością zwiększenia jego elastyczności. Rynek elastyczności to przestrzeń, w której wszyscy uczestnicy przyłączeni do systemu elektroenergetycznego aktywnie biorą udział w bilansowaniu lokalnym systemu. Przejście od centralizowanej produkcji energii w dużych elektrowniach do rozproszonej produkcji i konsumpcji, to nieodzowna część transformacji energetycznej. Można jej dokonać dzięki rozwojowi technologii, takich jak panele słoneczne, magazyny energii czy inteligentne sieci energetyczne (smart grids).

W II Konferencji PTPiREE „Usługi elastyczności – nowa rola OSD na rynku energii”, która odbyła się w dniach 6-7 grudnia w Warszawie, uczestniczył  Łukasz Sosnowski, Menedżer ds. Pozyskiwania Funduszy Zewnętrznych i Realizacji Projektów Badawczo-Rozwojowych w Stoen Operator. Wraz z innymi uczestnikami brał udział w debacie o możliwym, przyszłym kształcie krajowego rynku usług elastyczności. Podkreślał korzyści związane z jego utworzeniem.

 

Operatorzy systemów dystrybucyjnych stają przed wyzwaniem, które jednocześnie jest kluczem do wyeliminowania ograniczeń przesyłowych sieci. Zwiększenie elastyczności systemu pozwala też na większe możliwości przyłączenia dodatkowych odnawialnych źródeł energii. Może również przyczynić się do ograniczenia dodatkowych inwestycji w infrastrukturę ze strony operatorów systemów przesyłowych i dystrybucyjnych – zauważył Łukasz Sosnowski.

 

Przyszłość miejskiej energetyki

W trakcie trwającego w dniach 6-7 grudnia XVIII Forum Operatorów Systemów i Odbiorców Energii i Paliw o elastyczności energetyki wypowiadał się także Michał Warejko, Kierownik projektów w Stoen Operator. Podczas konferencji zatytułowanej „Dekarbonizacja sektora energetyki cieplnej w perspektywie lat 2030 oraz 2050” w swojej prezentacji opowiadał o zastosowaniu nowych technologii w sieci – magazynów energii i elastyczności.

 

– Operatorskie magazyny energii i wdrażanie lokalnych rynków elastyczności stanowią nowe perspektywy rozwoju i optymalizacji pracy sieci dystrybucyjnej oraz źródeł rozproszonych. Nasze działania skupiają się na odblokowaniu nowych możliwości transformacji systemu elektroenergetycznego poprzez bezpośrednią interakcję z odbiorcą końcowym i prosumentem. W tym procesie kluczowa jest aktywna współpraca OSD z samorządami oraz Regulatorem. Pozwoli to na utrzymanie dynamiki rozwoju infrastruktury przy równoczesnej zmianie otoczenia regulacyjnego, wspierającego stosowanie nowych technologii – powiedział Michał Warejko.

 

Pilotażowy projekt rynku elastyczności rusza w Warszawie

Prace nad usługami elastyczności rynku elektroenergetycznego są już prowadzone w wielu krajach europejskich. W połowie bieżącego roku dołączyła do nich także Warszawa. Stoen Operator wraz z Miastem Stołecznym Warszawą oraz firmą NODES podpisał list intencyjny inicjujący utworzenie rynku pilotażowego dla elastyczności rozproszonej. Sygnatariusze rozpoczęli współpracę, aby przeanalizować i potencjalnie także zorganizować lokalne rynki elastyczności w wybranych lokalizacjach sieci warszawskiego OSD. Pierwsze, niezwykle istotne dla tego projektu etapy, zostały już ukończone. W ostatecznym kształcie przedsięwzięcie wymaga zatwierdzenia przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki oraz komitetu sterującego.

Projekt warszawskiego operatora i m.st. Warszawy wpisuje się w szereg inicjatyw, których celem jest zwiększanie udziału OZE w wolumenie energii elektrycznej miasta oraz redukcja emisji poprzez elektryfikację transportu masowego.

 

IT RESELLER nr 354/2023 “W dobie AI edukacja zyska jeszcze więcej” – podkreśla w wywiadzie okładkowym Jordan Chrysafidis, General Manager, WW Education Device Sales, Microsoft

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POLECANE

3,272FaniLubię
10,608ObserwującyObserwuj
1,570SubskrybującySubskrybuj

NOWE WYDANIE

POLECANE

NAJNOWSZE